Jakie są rodzaje profilaktyki zdrowotnej? Co robić, aby nie chorować? Czy lepiej jest zapobiegać chorobom, czy je leczyć?
Co to jest profilaktyka zdrowotna?
Twórcą profilaktyki zdrowotnej jest Hipokrates. Prawie 2,5 tys. lat temu zdefiniował to pojęcie jako zapobieganie chorobom przez utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Innymi słowy według Hipokratesa profilaktyka zdrowotna polega na wyeliminowaniu chorób z naszego życia poprzez właściwe postępowanie.
Taka definicja obowiązywała aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zmodyfikowała jej brzmienie: profilaktyka zdrowotna to zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Różnica wydaje się niewielka, a jednak jest bardzo istotna. Definicja Hipokratesa zakłada tzw. naturalną lub prozdrowotną profilaktykę zdrowotną. Definicja opracowana przez WHO to promedyczna profilaktyka zdrowotna, nakierowana na leczenie.
Jak zapobiegać chorobom?
Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać utracie zdrowia, niż leczyć choroby. Naturalna profilaktyka zdrowotna zakłada wyrobienie dobrych nawyków oraz prawidłowych wzorców zdrowego trybu życia. Styl życia ma aż w 53% wpływ na nasze zdrowie. 21% stanowi środowisko, w jakim żyjemy – czyste powietrze, zdrowa woda, higieniczne i bezpieczne warunki pracy.
M. Witczak