naturalne-hormony

W leczeniu menopauzy znana jest hormonalna terapia zastępcza. Oprócz metod farmakologicznych, skuteczne mogą okazać się także naturalne hormony na menopauzę.

Menopauza i jej objawy

Przekwitanie to trudny ale niezwykle ważny czas dla kobiety. Każda z nas będzie, była bądź jest właśnie w tym okresie, który związany jest z różnymi dolegliwościami. Niektóre objawy bywają dokuczliwe, dlatego kobiety szukają różnych rozwiązań aby złagodzić pojawiające się objawy takie jak uderzenia gorąca, wahania nastrojów czy nadmierne poty. Symptomy menopauzy można leczyć różnymi metodami. Jedną z najpopularniejszych jest hormonalna terapia zastępcza, która uzupełnia braki hormonów. Alternatywnym rozwiązaniem mogą okazać się naturalne hormony, które także pomagają na dolegliwości a są bezpieczniejsze niż chemiczne środki.

Naturalne hormony na menopauzę

Od wieków znane są właściwości lecznicze roślin. Naturalne wyciągi pomagają na różne schorzenia, także te związane z menopauzą. Ich połączenie z aktywnym trybem życia może korzystnie wpłynąć na pracę organizmu, polepszając nasze samopoczucie. Warto sięgnąć zatem po naturalne hormony. Mowa o fitohormonach czyli związkach roślinnych, których działanie jest zbliżone do estrogenów. Ich spadek wywołuje objawy menopauzy, które dokuczają kobietom. Składniki naturalnych hormonów są bezpieczne dla organizmu i łatwo przyswajane przez układ pokarmowy. Do ich produkcji wykorzystuje się wyciągi z takicg roślin jak soja, nasiona lnu, dynia, orzechy ziemne, szyszki chmielu czy nasiona sezamu i słonecznika. Najcenniejsze są izoflawony z soi oraz szyszek chmielu. Niektóre preparaty dostępne na rynku zawierają takie wyciągi, dlatego warto zwrócić uwagę na skład wybieranych produktów.

Działanie naturalnych hormonów

hormony

Naturalne hormony czyli tzw. fitoestrogeny wiążą się z receptorami neuronami podwzgórza, co usprawnia pracę jajników. Składniki roślinne działają korzystnie także na nabłonek, który wyściela narząd rodny. Oczywiście takie hormony nie zastąpią nam w pełni tych, które produkuje nasz organizm. To jedna skuteczny sposób na mniej silne objawy przekwitania. To także forma uzupełnienia hormonalnej terapii zastępczej, więc warto zapytać o taką możliwość wspomagającej swojego lekarza.

Katarzyna Antos