naturalne leczenie przeziębień

Często nie dowierzamy domowym sposobom leczenia przeziębień – zioła, przyprawy i naturalne witaminy nie wydają nam się tak skuteczne jak tabletki. Czy jednak z ręką na sercu możesz powiedzieć, że próbowałaś? Zanim znów sięgniesz po garść pigułek, spróbuj wzmocnić organizm i przetestować na sobie moc niektórych z alternatywnych sposobów leczenia zanim wydasz osąd.

 

Większe ilości powodują wzdęcia, mogą wywołać reakcje alergiczne, a u osób z cukrzycą mogą wystąpić niepożądane objawy spowodowane nieprawidłową reakcją z insuliną. Podgrzany traci swoje właściwości bakteriobójcze, ale zachowuje działanie przeciwgrzybicze. Najwięcej traci podczas smażenia i gotowania.
Warto wiedzieć, że podobnie bakteriobójczy jest też por, a dodatkowo na ogół jesteśmy w stanie jednorazowo na surowo zjeść go w znacznie większej ilości niż czosnek.

Siła soli – na gardło, katar i zatoki

Płukanka z soli morskiej do nosa rozrzedza wydzielinę i pomaga usunąć nadmiar śluzu, zmniejszając jednocześnie przekrwienie. Można spróbować zastosować krople soli fizjologicznej (do nabycia bez recepty) lub stworzyć własną mieszankę przez zmieszanie 100 ml ciepłej wody z 1/4 łyżeczki soli i 1/4 łyżeczki sody.
Natomiast na uporczywe problemy z zatkanymi zatokami skuteczny jest często okład z gorącej soli mineralnej (np. bocheńskiej dostępnej w kilogramowych woreczkach w aptece) – garść soli sypiemy na suchą patelnię i podgrzewamy aż będzie gorąca, po czym w chusteczce męskiej czy cienkiej ściereczce przykładamy na czoło i nasadę nosa. Świetnie odblokowuje zatory w zatokach, powodując, że wydzielina uchodzi przez nozdrza i znów możemy łatwo oddychać.

dr Paweł F. Nowak