Terminy inhalacja i nebulizacja bywają stosowane zamiennie, co może wprowadzać w błąd. Choć oba zabiegi mają na celu łagodzenie dolegliwości towarzyszących infekcjom dróg oddechowych, istnieje między nimi kilka różnic, które warto znać. Sprawdź, czym charakteryzują się inhalacje i nebulizacje, by móc dopasować leczenie do swoich potrzeb.
Różnice między inhalacją i nebulizacją
Inhalacja jest pojęciem szerszym niż nebulizacja. Oznacza wdychanie czystej pary wodnej albo pary z dodatkiem określonych substancji takich jak olejek eteryczny czy napar ziołowy. Inhalacje wykonuje się z pomocą miski czy garnka z parującą wodą. Inną formą inhalacji jest wdychanie leków wziewnych aplikowanych poprzez podręczne inhalatory. Opisane zabiegi wymagają aktywnego udziału pacjenta. Osoba inhalowana musi wdychać parę wodną przez określony czas albo przyjąć dawkę leku zawartą w dozowniku.
Nebulizacja to zabieg z użyciem urządzenia rozbijającego cząsteczki roztworu do bardzo małych rozmiarów. W tej formie substancje mogą docierać do wybranych części dróg oddechowych, na przykład do płuc. Nebulizację uda się bez trudu przeprowadzić nawet u najmłodszych dzieci. Zabieg stosuje się także u osób przewlekle chorych, leżących oraz mających problemy z przełykaniem leków podawanych doustnie. Nebulizację wykorzystuje się też w leczeniu astmy i alergii wziewnych, przede wszystkim u dzieci, u których korzystanie z podręcznych inhalatorów jest problematyczne.
Jaki sprzęt jest niezbędny do inhalacji i nebulizacji?
Inhalacja to pojęcie szerokie, dlatego do jej przeprowadzenia stosuje się większą liczbę przedmiotów niż w przypadku nebulizacji. Do zabiegu wykorzystuje się odpowiedni inhalator – na przykład w postaci zamkniętego zbiornika na wodę z dołączoną maseczką. Do wykonania inhalacji może posłużyć też miska z gorącą wodą albo podręczny aplikator leków wziewnych (najczęściej w przypadku alergii).
Przy nebulizacji niezbędny jest profesjonalny nebulizator w zestawie z inhalatorem. Urządzenie przekształca roztwór w aerozol mający przenikać do dróg oddechowych. Część sprzętów wykorzystuje w celu rozbijania płynów na niewielkie cząsteczki sprężone powietrze, a inne stosują ultradźwięki czy membrany.
Popularnym typem nebulizatorów są inhalatory pneumatyczno-tłokowe. Mają one wbudowane kompresory tłoczące powietrze do pojemniczka z dyszą rozpylającą lekarstwo. W aptekach i sklepach medycznych można nabyć też inhalatory ultradźwiękowe. Dzięki temu, że wyposażono je w generatory fal, łatwo przekształcają płynne lekarstwa w aerozole. Do nebulizacji wykorzystuje się także inhalatory membranowe. Ich częścią są drgające, wibrujące sita z drobnymi otworkami zamieniającymi roztwory w aerozole.
Nebulizatory nie podgrzewają roztworów
Do wykonania tradycyjnych inhalacji potrzebna jest gorąca woda. Przechodzi ona w parę wodną wdychaną przez pacjenta. Jej cząsteczki są dość spore, dlatego nie docierają głęboko do płuc. Wysoka temperatura wody podczas inhalacji niszczyłaby też leki. W nebulizatorach sprężone powietrze krąży w końcówce nebulizatora tak, że rozbija roztwór na malutkie cząsteczki. Trafiają one do dróg oddechowych w postaci zimnej mgiełki z lekiem, solą czy kwasem hialuronowym.
Olejki eteryczne i napary nie do nebulizacji
Aromatyczne olejki nadają się do inhalacji, ale nie do nebulizacji. Nebulizatory rozbijają roztwory na malutkie cząsteczki, przez co oleje docierają głębiej do płuc. Substancje mogą spowodować gwałtowny skurcz oskrzeli, a nawet uduszenie. Podobnie jest w przypadku ziołowych naparów. Można bezpiecznie stosować je do inhalacji, ale nie do zabiegów z nebulizatorem.
Inhalacja i nebulizacja bywają traktowane jak pojęcia tożsame, lecz w rzeczywistości istnieją między nimi różnice. W przypadku zabiegów stosuje się odmienne urządzenia i substancje. Nebulizacja pozwala na głębsze dotarcie leczniczych substancji do płuc, dlatego charakteryzuje się większą skutecznością, inhalacja umożliwia z kolei wykorzystanie właściwości olejków eterycznych. Znając różnice między zabiegami, przeprowadzisz je prawidłowo i złagodzisz doskwierające Ci dolegliwości.