Brodawka jest zmianą skórną najczęściej występującą w liczbie mnogiej. Choć jest zaliczana do chorób skóry to jednak ma ona bardziej charakter dolegliwości i bardzo rzadko staje się czymś z rodzaju guzka złośliwego nowotworu.
Brodawki występujące wewnątrz organizmu są najgroźniejsze ze względu na występującą w błonach śluzowych charakterystyczną florę bakteryjną. Uszkodzenia w jamie ustnej są szczególnie uciążliwe. Zwykłe ugryzienie od środka policzka goi się długo – przecież nie sposób posmarować tego maścią ze względu na zbierającą się ślinę.
Leczenie
Najlepszym lekarstwem na brodawki w jamie ustnej jest czas – wraz z jego upływem ślina stopniowo działa na brodawkę, lecząc zmienione miejsce.
Do leczenia brodawek wewnątrz pochwy stosuje się specjalne maści, czasami niezbędne jest zastosowanie antybiotyków przy równoczesnym stosowaniu leków osłonowych (w celu ochrony organizmu przed wyjałowieniem z naturalnych bakterii).
(zdjęcie pochodzi z zasobów Wikipedii)
Najłatwiej jest leczyć brodawki na skórze rąk czy nóg. Stosuje się jaskółcze ziele, które działa szybko i skutecznie. Ostatnio na rynek weszła maść z huby brzozowej produkcji ukraińskiej, która również zaczyna mieć wiele potwierdzeń co do swej skuteczności leczenia blizn, łagodzenia zmarszczek, zmian potrądzikowych a także piegów, pieprzyków i brodawek.
ALNG