Witamina D jest niezbędna do utrzymania homeostazy organizmu, a jej niedobory mogą być niebezpieczne. Za co jest odpowiedzialna witamina D? Czym grozi jej zbyt niski poziom?
Okazało się, że brak tej ważnej dla organizmu witaminy może powodować drastyczne obniżenie odporności organizmu, sprzyjać chorobom autoimmunizacyjnym (stwardnienie rozsiane, zapalenie jelit, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca) oraz zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy. Stale niski poziom witaminy D jest uznawany za czynnik ryzyka rozwoju wielu nowotworów: raka piersi, jelita grubego, prostaty, nerki, płuc, trzustki.
Przyczyny niedoboru witaminy D
Choć największym źródłem witaminy D jest synteza skórna z ekspozycji słonecznej (aż 80%), to ubytek witaminy D jest powszechny. Wydawałoby się, że przecież każdy człowiek może korzystać ze światła słonecznego bez ograniczeń, więc skąd takie wyniki?
Przyczyną może być brak syntezy skórnej lub jej upośledzenie przez warunki klimatyczne, nieodpowiedni tryb życia czy nadmierne stosowanie kosmetyków z filtrami.
Okazuje się, że większość z nas rzadko wystawia swoją skórę na działanie promieni UV, a jeśli już, to zbyt gruba warstwa kremów nie pozwala na działanie sił natury. Problemem jest też klimat – w naszej strefie synteza zachodzi tylko od kwietnia do września.
M. Witczak