niedokrwienny-udar-mozgu

Udar mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Bardzo ważne jest szybkie przewiezienie pacjenta do szpitala. Jak rozpoznać niedokrwienny udar mózgu? Jak prawidłowo zareagować?

Leczenie udaru mózgu

W leczeniu udaru liczy się każda minuta od wystąpienia zaburzenia czynności mózgu. Im szybciej rozpoznamy udar, tym większa jest szansa, że zapobiegniemy ciężkim komplikacjom, a nawet na to, że chory powróci do zdrowia. Po rozpoznaniu udaru należy wezwać pogotowie i ułożyć chorego w tzw. „pozycji bezpiecznej” na wypadek utraty świadomości. Leczenie szpitalne polega na podaniu środków poprawiających ukrwienie mózgu lub odetkaniu tętnic metodami chirurgicznymi. Po ustabilizowaniu sytuacji ważną rolę odgrywa rehabilitacja oraz próby zwalczania wszystkich objawów i dysfunkcji organizmu.

Ryzyko wystąpienia udaru mózgu wzrasta wraz z wiekiem. W grupie ryzyka są osoby, które chorują na nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca, są otyłe i palą papierosy. Bardzo ważna jest profilaktyka i zdrowy tryb życia oraz świadomość zagrożenia, jakim jest niedokrwienny udar mózgu.

Monika Witczak