Błyskotliwa opowieść o tym, jak powstał współczesny męski wizerunek, zapisany w krojach, ściegach i proporcjach.
Nienaganny mężczyzna XXI wieku ma już ponad 200 lat. Kiedy się rodził, Wielka Rewolucja Francuska skracała jego poprzedników o głowę razem z peruką. On sam zamiast peruki wybrał naturalne uczesanie i garderobę skompletowaną w duchu minimalizmu. I chociaż od tego czasu przez świat przetoczyło się jeszcze kilka rewolucji, Nienaganny przetrwał je wszystkie: jako dandys, biznesmen, dżentelmen z towarzystwa, hollywoodzki amant, wojenny bohater czy punkowy anarchista.
Przemysław Bociąga w swojej książce pokazuje nie tylko, jak stosować się do zasad klasycznej męskiej elegancji, ale przede wszystkim – jak ją rozumieć. Pogoń za trendami w dzisiejszych czasach jest zjawiskiem wręcz naturalnym, które wpisało się w cały system naszego funkcjonowania. Ale co to znaczy “być modnym”? Ubranie zaczęliśmy postrzegać jako naszą wizytówkę, która stanowi o naszym charakterze i przynależności do danej społeczności. Nauczyliśmy się manipulować swoim wizerunkiem oraz wykorzystywać tę wiedzę, manifestując w ten sposób swoją własną osobowość. Moda, zdominowana w dużej mierze przez kobiety, nigdy nie pozostawała bierna w stosunku do mężczyzn – przez lata obserwowaliśmy fascynujące przemiany w męskiej garderobie.
„Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku” Przemysława Bociągi to pozycja, która pokazuje ciekawe, socjologiczne ujęcie tematu, opowiadając, jak na przestrzeni wieków przełamywano konwencje w modzie, jak rodziły się poszczególne części męskiej garderoby, jak ewoluowały w kolejnych latach i w jaki sposób wpływają na dzisiejsze trendy – zarówno uliczne, jak i te na wybiegach. Jest to błyskotliwa opowieść o tym, jak formował się współczesny wizerunek mężczyzny, zapisany w krojach, ściegach i proporcjach oraz w tym, jak się nosimy.
Czego można spodziewać się po książce, w której autor pisze o kroju i konstrukcji marynarki? Na pewno nie rozdziałów o rozkoszy, oszpetnikach i historii wyzysku. A jednak! Eugenika, mundury, Freud, Savile Row, antropometria, niewolnictwo, antystyl, feministki, darwinizm, manifestacje i obmacywanie (ubrań). To wszystko jest w książce Przemysława Bociągi o męskim wizerunku. Pozycja dla tych, których nie tylko interesuje co wygląd mówi o nich, ale są też gotowi dowiedzieć się, czego ubranie może nauczyć ich o świecie.
Michał Kukawski, „Twój STYL MAN”
To nie jest zwykły poradnik tylko świetne opowiedziana historia mody męskiej ze smaczkami, o których warto wiedzieć. Czyta się to lekko i przyjemnie, a sformułowania typu maszyna do noszenia ubrań, czy przywołanie takich autorytetów jak Tommy Nutter – genialny krawiec, którego darzę szczególnym sentymentem, jest absolutnym mistrzostwem i świadczy o doskonałym reaserchu autora! Z przyjemnością umieszczę tę książkę w swojej bibliotece.
Tomasz Ossoliński, krawiec męski, projektant mody.
O Autorze:
Przemysław Bociąga. Z zawodu wyuczonego antropolog kulturowy. Z wykonywanego – redaktor i wydawca. Współautor książki Sztuka życia dla mężczyzn. Publikował w prasie business/lifestyle, periodykach literackich, małych i dużych portalach oraz blogu „Smak Nabyty”. Miłośnik dobrych butów, domorosłej psychologii i serialu Mad Men. Jak każdy, w dzieciństwie nosił sukienki. Jak nie każdy uważa, że przed czterdziestką dorósł do marynarki.