nieposluszny-paznokiec

Gdy każdy krok sprawia Ci ból, a wygodne dotychczas obuwie wydaje się za ciasne, bardzo prawdopodobne jest, że nabawiłaś się stanu zapalnego wału paznokciowego. Brzmi niezrozumiale, ale to nic innego jak wrastanie bocznych części paznokcia palucha stopy w otaczającą go skórę.

Wolny brzeg paznokcia nie powinien być był zaokrąglony ale prosty lub nawet wklęsły. Raz na zawsze powinnyśmy oduczyć się ścinania brzegów paznokcia. Szczególnie należy unikać wprowadzania nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórkę.

Powstałe w ten sposób mikrozranienia są zaproszeniem dla bakterii, co może być początkiem zakażenia. Nie należy również obcinać skórek za pomocą nożyczek lub cążków. Niechciany nadmiar nabłonka na płytce paznokciowej, należy usuwać za pomocą kciuka, po uprzednim zmiękczeniu skóry przez namaczanie stóp w ciepłej wodzie z mydlinami.

Niegdyś w przypadku zaawansowanych i nawracających stanów zapalnych, paznokieć usuwano chirurgicznie. Dzisiaj istnieją nowoczesne metody, które zaproponuje Ci twoja sprawdzona kosmetyczka.

Pierwszą są tzw. rurki korygujące, nasunięte na krawędź paznokcia i przytwierdzone masą do rekonstrukcji paznokcia. Zapewniają one powrót płytce na właściwy tor wzrostu. Drugą metodą są klamry, przytwierdzane na powierzchni paznokcia, bezboleśnie ciągnące ją ku górze. Dla kruchych i cienkich paznokci zaleca się przezroczyste klamry plastikowe.

Anna J