Kobiece dolegliwości intymne mogą niepokoić, choć nie wszystkie są groźne. Warto wiedzieć, po czym poznać, z jaką infekcją mamy styczność. Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać?
Nieprzyjemny zapach z pochwy
Problemy intymne mogą przytrafić się każdej kobiecie. Mówi się, że średnio raz w roku, panie odczuwają dyskomfort związany z infekcją bakteryjną czy grzybiczną lub podrażnieniem wrażliwych miejsc. Niewiele trzeba, by zaatakowały nas szkodliwe bakterie. Czasem nieodpowiednia pielęgnacja czy źle dobrana bielizna, staje się przyczyną takich problemów. Nieprzyjemny zapach z pochwy to dla kobiety zwykle powód do niepokoju. Nic nie dzieje się jednak bez przyczyny, więc warto zastanowić się, co mogło spowodować taki stan rzeczy. W rozwikłaniu zagadki na temat zdrowia intymnego pomoże rozróżnienie zapachu, wydzielanego z miejsc intymnych. Dzięki temu kobieta będzie wiedziała, czy musi jak najszybciej udać się do lekarza, czy to tylko drobna infekcja.
Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać?
Wydzielina z pochwy, którą możemy zaobserwować u zdrowej kobiety, jest czymś w pełni normalnym, co nie powinno wzbudzać naszego niepokoju. Przeźroczysta barwa i brak zapachu świadczy o tym, że żadna infekcja nas nie dotyczy. Problem zaczyna się, gdy wyczujemy nieprzyjemny zapach, a nasza wydzielina przybierze inny kolor. Powodem może być infekcja bakteryjna lub grzybiczna. Mogą towarzyszyć im różne dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie czy ból podczas oddawania moczu oraz stosunku.
Nieprzyjemny zapach, pojawiający się wraz z żółtą i pienistą wydzieliną to objawy infekcji rzęsistkiem pochwowym. Rzęsistkowica jest przenoszona drogą płciową i należy do infekcji bakteryjnych. Uciążliwe upławy powodują uczucie dyskomfortu. Leczenie obowiązuje nie tylko kobietę, ale także jej partnera, u którego zwykle nie obserwuje się żadnych widocznych objawów choroby.
Specyficzny zapach, bardziej intensywny niż prawidłowa wydzielina, to zasługa drożdżaków. Grzyby bardzo często powodują zakażenia intymne u kobiet. Powodem działania grzybów może być zła dieta, cukrzyca czy nieodpowiednia higiena. Grudkowata wydzielina, uporczywy świąd i pieczenie to także objawy takiego zakażenia pochwy, dlatego kobiety powinny dbać o właściwą ochronę miejsc intymnych.
Rybi zapach z pochwy świadczy o infekcji, o nazwie bakteryjna waginoza. Nieprzyjemny zach nasila się podczas okresu. Na początku choroba może nie dawać żadnych objawów. Nieleczona waginoza niesie ze sobą ryzyko rozwoju groźnych patogenów, dlatego nie należy bagatelizować pojawiających się objawów. Wtedy najlepiej skonsultować się z ginekologiem, który zleci odpowiednie leczenie.
Przy wszelkich infekcja, gdzie pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy, specjaliści zalecają stosowanie probiotyków ginekologicznych, które odbudowują naturalną florę bakteryjną pochwy, wzmacniając ochronę miejsc intymnych i naszego zdrowia.
Katarzyna Antos