Stany zapalne jelit mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Towarzyszące im dolegliwości są bardzo uciążliwe dla pacjentów. Jak rozpoznać przyczyny i objawy choroby, jaką jest nieswoiste zapalenie jelit?
Nieswoiste zapalenie jelit – problem lekarzy i pacjentów
Choroby przewlekłe zawsze stawiają na drodze diagnostyki czy leczenia wiele trudności. Przez stany remisji oraz nasilonych objawów, trudno jednoznacznie określić przyczyny oraz czynniki wpływające na stan chorobowy. Jelita są narażone na działanie bakterii oraz różnych substancji. Nieswoiste zapalenie jelit jest grupą chorób zapalnych układu pokarmowego. Choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego to najbardziej charakterystyczne schorzenia tego rodzaju. Przysparzają pacjentom niemałego problemu, przez uporczywe dolegliwości. Nie zawsze są właściwie rozpoznawane. Potrzeba szeregu badań i czasu, by upewnić się co do diagnozy. Pracę lekarzy utrudnia fakt, że nie ma leku, który byłby wstanie zdjąć ciężar choroby z barków pacjenta. Pozostaje więc leczenie objawowe, które minimalizuje skutki nieswoistego zapalenia jelit.
Nieswoiste zapalenie jelit – przyczyny i objawy
Przyczyny grupy chorób autoimmunologicznych nie są w pełni znane. Lekarze wciąż zastanawiają się nad możliwościami, które miałyby wywołać chorobę Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelit. Brak przyczyny przekłada się na ograniczone opcje leczenia schorzeń. Medycyna pozwala jednak na kontrolę nad przebiegiem choroby, dzięki czemu można minimalizować jej objawy. Wyróżnione schorzenia łączą biegunki. Częsta potrzeba udania się do toalety bywa bardzo krepująca i mało komfortowa do chorego, co przekłada się na jego życie codzienne. Zmiany pojawiające się w jelitach mogą mieć charakter odcinkowy, występując w przewodzie pokarmowym człowieka. Nieleczone schorzenia prowadzą do poważnych powikłań w postaci uszkodzeń nabłonka jelita. Efektem takich zaburzeń jest ryzyko pojawienia się patogenów i większej ilości bakterii, wirusów oraz grzybów. W rezultacie, możliwe jest pojawienie się przetok, co grozi operacyjnym wycięciem fragmentu jelita.
Wśród osób chorych na nieswoiste zapalenie jelit jest bardzo dużo młodych ludzi. Schorzenia tego typu rozwijają się najczęściej u osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Choroby jelit są na tyle uciążliwe, że często stają się przeszkodą w procesie edukacji czy rozwoju kariery zawodowej. Pozostaje więc mieć nadzieję, że medycyna znajdzie skuteczne rozwiązanie na problem, który obejmuje duże grono mieszkańców naszego kraju.
Katarzyna Antos