Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to zjawisko niezwykle powszechne. Skala tego problemu nie jest do końca znana, gdyż wiele osób w obawie przed wstydem, wciąż unika jednoznacznej diagnozy, odkładając w nieskończoność wizytę u specjalisty. Choć bywa przypisywane osobom starszym NTM, tak naprawdę może wystąpić w każdym wieku. Dzieje się tak dlatego, iż główną przyczyną jego występowania jest osłabienie siły mięśni dna miednicy, które może być wywołane różnorodnymi czynnikami. W jakich okolicznościach mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu i w jaki sposób wpływa to na utratę kontroli pęcherza?

Mięśnie dna miednicy i ich funkcje

Mięśnie dna miednicy in. mięśnie Kegla to grupa mięśni, które w organizmie człowieka pełnią niezwykle istotną funkcję. Odpowiadają bowiem za utrzymanie narządów zlokalizowanych w obrębie miednicy na właściwym miejscu, a przede wszystkim umożliwiają kontrolowane oddawanie moczu. Zachowanie ich dobrej kondycji, odpowiedniego napięcia i sprawności jest więc bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku kobiet, u których ze względu na budowę anatomiczną mięśnie te są szczególnie obciążone.

Jeśli mięśnie dna miednicy funkcjonują prawidłowo, wówczas pomimo odczuwania parcia na pęcherz moment oddania moczu można wstrzymać, świadomie go kontrolując. Jeśli natomiast mięśnie Kegla zostaną osłabione, wówczas kontrola ta ulega zaburzeniu, co oznacza że mocz może być upuszczany mimowolnie, poza świadomością. Zdarza się, to nawet przy minimalnym ich rozciągnięciu podczas znikomego wysiłku, jaki występuje w trakcie kasłania, kichania, czy śmiechu.

Osłabienie siły mięśni dna miednicy może wystąpić zarówno u kobiet jaki i mężczyzn. Choć ze względu na wspomnianą wcześniej budowę anatomiczną kobiet (u kobiet struktura mięśni zostaje osłabiona aż przez trzy otwory – cewkę, pochwę i odbyt) oraz przebyte porody to właśnie kobiety są bardziej narażone na wystąpienie tego zjawiska. Do przeciążenia mięśni Kegla może też dojść na skutek podejmowania wzmożonego wysiłku fizycznego, w wyniku przebytych operacji chirurgicznych, a także wskutek naturalnych procesów starzenia się organizmu.

Sposób na wzmocnienie mięśni dna miednicy

Aby nie dopuścić do osłabienia siły mięśni dna miednicy trzeba unikać tego co im szkodzi, a więc zbyt dużego wysiłku fizycznego. Nie zawsze jednak takie działania profilaktyczne okazują się być wystarczające. Jeśli mięśnie zostaną przeciążone, w wyniku czego pojawi się problem nietrzymania moczu, wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty, który w oparciu o właściwą diagnozę ustali przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie. Często jest ono połączone ze specjalnymi ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie Kegla. Ich wykonywanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą fizjoterapeuty.

Aby w czasie leczenia zminimalizować skutki nietrzymania moczu i ograniczyć odczuwany dyskomfort warto stosować na co dzień dyskretne produkty chłonne, przeznaczone dla osób cierpiących na NTM. Wśród nich można znaleźć środki o zróżnicowanym stopniu chłonności m.in.: wkładki, bieliznę chłonną, pieluchomajtki, co ułatwia dostosowanie wyboru konkretnego artykułu  do własnych potrzeb.