International Continence Society definiuje NTM jako stan, w którym dochodzi do mimowolnego wycieku moczu. Inkontynencji towarzyszą problemy higieniczne i społeczne.
Obniżenie jakości życia
Wprawdzie nietrzymanie moczu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale nie należy lekceważyć tej choroby. Inkontynencja znacząco obniża jakość życia. Osoby, które zmagają się z NTM, często ograniczają życie towarzyskie do minimum. Przed każdym spotkaniem ze znajomymi towarzyszy im ogromny stres.
Brak empatii
Nietrzymanie moczu stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z powagi zjawiska. W związku z tym, iż NTM nie zagraża życiu, niektórzy specjaliści lekceważą tę przypadłość. Lekarzom brakuje empatii i zrozumienia.
Leczenie inkontynencji
Pierwsze próby leczenia inkontynencji podjęto pod koniec XIX wieku. Początkowo skupiono się na ćwiczeniach mięśni Kegla. Później leczenie rozszerzono o elektrostymulację. W drugiej połowie XX wieku naukowcy dostrzegli, że leczenie hormonalne przynosi świetne rezultaty.
NTM a higiena
Osoby, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, powinny zadbać o prawidłową higienę. Po każdym epizodzie inkontynencji należy przemyć okolice intymne wodą z dodatkiem specjalnego płynu.
Problem dyskomfortu dostrzegły firmy, które zajmują się wytwarzaniem wkładek urologicznych. Do czołowych producentów należą: Tena i Seni.
Irmina