nietrzymanie-moczu-u-dzieci-jak-pomoc-maluszkowi

Wstydliwy problem nietrzymania moczu dotyka także dzieci. Gdy zaobserwujemy nietrzymanie oczu u dzieci – jak pomóc maluszkowi?

Nietrzymanie moczu u dzieci

Problem nietrzymania moczu często występuje u dzieci. Rodzice wstydzą się tej przypadłości u dzieci i często nie wspominają o tym pediatrze. Uważają, że dziecko z tego wyrośnie i problem sam zniknie. Nocne moczenie może być efektem niedorozwiniętego układu moczowego. Przypadłość ta może być wrodzona bądź spowodowana problemami psychospołecznymi. To trudne dla dziecka, ponieważ powoduje stres i poczucie wstydu. Dziecko nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Problem pogłębia się, kiedy jest wyśmiewane z tego powodu przez rówieśników. Nocne moczenie może być przejawem depresji, nerwic czy psychoz. Nietrzymanie moczu obserwuje się zarówno u najmłodszych, jak i tych, którzy ukończyli nawet 10 lat. Nie ma znaczenia też, czy dziecko wychowuje się w kochającym domu czy też nie. Przypadłość może wystąpić u każdego dziecka.

Jak pomóc maluszkowi z problem?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która znacząco oddziałuje na psychikę, szczególnie małego dziecka. W takiej sytuacji nieodzowne jet wsparcie bliskich. Nie należy karać dziecka za zmoczenie łóżka i ubrań. Nie można także zmuszać malucha do skorzystania z toalety w nocy, w ten sposób tylko zaburzamy naturalne sygnały, które powinny być odczuwane w mózgu. Nie warto ograniczać podawanej ilości płynów. To nie rozmiar pęcherz odpowiada za schorzenie, więc pozwólmy dziecko pić do woli. Raczej zrezygnujmy z wizyty u psychiatry dziecięcego, który z pewnością zaleciłby stosowanie leków uspokajających. Takie środki nie rozwiążą problemu nietrzymania moczu. Terapia może być żmudna, ale z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty. Poradnie pedagogiczno-psychologiczne pomagają w takich sytuacjach, Najważniejsza jest więź dziecka z rodzicem i dużo wsparcia. Leczenie polega na wyrobieniu nawyku kontroli oddawania moczu. W czasie terapii pomocne mogą okazać się specjalne pieluchy czy majtki, które zapewnią dziecku komfort, dyskrecję i zniwelują cały stres.

Zrozumienie i cierpliwość to najlepsi pomocnicy w walce z nietrzymaniem moczu u dzieci. Wspólne działanie i wsparcie spowoduje, że problem zniknie szybciej niż się tego spodziewamy. Nasz maluch będzie mógł cieszyć się spokojnym i suchym dzieciństwem.

Katarzyna Antos