Większość kobiet doświadcza typowych objawów menopauzy – uderzeń gorąca, spowolnienia metabolizmu, zimnych potów, utraty jędrności skóry, nieregularnego i coraz bardziej skąpego miesięcznego krwawienia. Jednak to nie są wszystkie objawy!
Porozmawiaj z lekarzem o menopauzie
Wiele kobiet, doświadczających nietypowych objawów, spędza długie godziny na wędrówkach od lekarza do lekarza, poddaje się kolejnym badaniom, testom… tylko po to, by dowiedzieć się, że ich wyniki są w normie.
Warto wtedy wspomnieć o tym, że przechodzi się menopauzę, lub po prostu udać się do specjalisty ginekologa, który zmierzy nam poziom hormonów. Często nietypowe objawy mijają od razu po zastosowaniu odpowiedniej terapii menopauzy, zmianie diety na odpowiednią dla przekwitających kobiet, uzupełnieniu menu o nienasycone kwasy tłuszczowe.
Bądźmy świadome, że okres przekwitania jest bardzo dużym obciążeniem dla naszego ciała, a i wiele lat później organizm może mieć nadal problemy z dostosowaniem się do nowej sytuacji. Odczuwanie dodatkowych, niepokojących dolegliwości, których źródła nie potrafimy znaleźć, bardzo źle działa na naszą psychikę, nasila uczucie bezsilności i braku kontroli. Może doprowadzić do depresji.
Jeśli jednak wiemy, że menopauza może powodować niektóre z nich – od razu czujemy się lepiej.
Nie oznacza to oczywiście, że teraz możemy lekceważyć wszystkie objawy chorobowe, zrzucając winę na menopauzę – zawsze warto iść do lekarza i regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
Joanna Pastuszka-Roczek