Doskonalące, dokształcające, dodatkowe, a wśród nich biznesowe, psychologiczne, zawodowe, artystyczne- i takie ich spectrum, że z pewnością każdy może wybrać coś dla siebie.
Istnieje ogromna oferta i taki sam rynek zbytu dla kursów, warsztatów i szkoleń, które nie tylko są w dzisiejszych czasach doskonałą okazją do wywierania wrażenia na pracodawcach- ale są również niezmiernie ciekawe, a odbycie ich może wiązać się z nabyciem umiejętności, które zawsze chcieliśmy posiadać.
Aby jednak móc odnaleźć się w tej mnogości dostępnych ofert – konieczne jest zorientowanie się w tym, co proponuje nam rynek.
I tak na szczególną uwagę zasługują kursy finansowane w całości bądź częściowo z Europejskiego Funduszy Społecznego (EFS). Takie kursy realizowane są często przez instytucje pomocowe, a udział w nich jest dobrowolny i darmowy. Można za ich sprawą podnieść swoje kwalifikacje, bądź przekwalifikować się, czy nabyć nowych umiejętności dodatkowych.
Istnieje także bogata oferta kursów tzw. otwartych, czyli dla każdego, kto wyraża chęć uczestnictwa. Podana jest wyłącznie tematyka kursów, ich czas i miejsce obywania się. Reszta nie jest obwarowana żadnymi ograniczeniami, czyli zgłosić może się każdy.
Przeciwieństwem tego typu kursów są tzw. kursy zamknięte, do których dostęp mamy wówczas, gdy firma nas zatrudniająca, zakład pracy, lub inny podmiot zadecyduje o wysłaniu swoich pracowników na szkolenia z danego zakresu. Wówczas prawo do uczestnictwa mają tylko wybrane osoby.
Joanna P.