Nocne rozmowy stanowią zbiór dziewięciu opowiadań o uczuciach, które stają się udziałem kobiet i mężczyzn. Mariola Słabosz poruszyła w nich wiele trudnych i kontrowersyjnych tematów. Dlaczego warto sięgnąć po ten tytuł?
Sprawy widziane oczami kobiet i mężczyzn
W każdym z opowiadań pojawiają się bohaterowie, którzy dzielą się z czytelnikiem swoimi przeżyciami. Na ten sam problem zawsze spoglądamy w dwojaki sposób – oczami kobiety i oczami mężczyzny. Ukazuje to, jak bardzo różnie odbieramy te same rzeczy. Spostrzeżenia kobiet i mężczyzn bardzo często wymykają się stereotypom. Na uwagę zasługuje fakt, że każde z opowiadań Marioli Słabosz jest dość krótkie, liczy maksymalnie 20 stron. Każde z nich poprzedza fragment wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Rodzina czekająca tylko na spadek
Na szczególną uwagę zasługuje historia Violetty. Rozpoczyna ona pracę jako opiekunka pani Gold. Starsza kobieta jest pełna energii i pozytywnych myśli, jednak nie jest już tak sprawna jak dawniej. Dlatego też potrzebuje pomocy innych osób. Pani Gold ma wprawdzie rodzinę, ale ta sprawia wrażenie zainteresowanej wyłącznie spadkiem. Podopieczna bardzo mocno zbliża się do Violetty, traktuje ją jak członka rodziny. W rezultacie to właśnie jej przepisuje swój spadek, co nie podoba się krewnym pani Gold.
Nocne rozmowy to historie, które skłaniają do refleksji oraz poszukiwania źródeł pewnych problemów. To książka, po którą warto sięgnąć wieczorem, aby pokłonić się nad meandrami ludzkich uczuć.