Od czego zaczyna się szczegółowa ocena stanu pacjenta w nowoczesnym podejściu do opieki nowotworowej? Czym różni się od utartych schematów?
Dieta antyrakowa
W nowoczesnym postępowaniu podczas leczenia pacjent poddany jest codziennemu programowi detoksyfikacji, stosuje się u niego dietę bogatą w antyoksydanty. Dieta nie zawiera cukru, jest niskotłuszczowa, bogata w złożone węglowodany, warzywa krzyżowe oraz owoce sezonowe. Zawiera również produkty bogate w kwasy omega-3.Taka dieta jest pomocna likwidowaniu ognisk zapalnych, niweluje działanie wolnych rodników, minimalizuje aktywację płytek. Jednocześnie redukuje poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu w surowicy (IGF-1), który jest odpowiedzialny za proliferację komórek rakowych.
Indywidualne podejście do pacjenta
W przeciwieństwie do klasycznych metod zindywidualizowana terapia (ITP) wycelowana jest również w jedną z najbardziej poważnych konsekwencji choroby nowotworowej, jaką jest kacheksja (wyniszczenie). Jest to rodzaj niedożywienia związanego z utratą apetytu, zanikiem mięśni, utratą masy ciała, ogólnym osłabieniem. Niedożywienie jest często indukowane przez klasyczne metody leczenia. Właśnie dlatego tak istotne jest zagadnienie sposobu odżywiania pacjentów nowotworowych: dieta bogata w kwas omega3 i białka pomaga zwiększać masę ciała i przywrócić siły witalne. Przyjmowanie dużych ilości L-karnityny, L-glutaminy, kwasów alfaliponowych i koenzymu Q10 również wywiera korzystny wpływ na układ mięśniowy i zapobiega kacheksji nowotworowej.
Mira Starobrzańska