Jacy są tak naprawdę młodzi ludzie? Czy tacy, jak opisała ich Karolina Kaczyńska-Piwko w powieści Nu pagadi, czyli młodzi, piękni, sfrustrowani? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie z pewnością nie jest proste, ale trudno nie przyznać autorce racji przynajmniej w pewnych kwestiach.
Roszczeniowe pokolenie
Młodzi ludzie, choć nie wszyscy, często sprawiają wrażenie osób, które oczekują, że świat będzie im się kłaniał w pas. Wielu z nich stawia nierealne oczekiwania innym, w tym swoim potencjalnym pracodawcom. Część młodych ludzi jest rozpuszczona przez swoich rodzic do granic wytrzymałości. Wielu z nich pasożytuje na innych, nie dając od siebie nic. Choć Karolina Kaczyńska-Piwko w swojej powieści dokonała pewnych uogólnień, to wielu milenialsów wychowało się w erze świata cyfrowego i w rezultacie uważa, że wszystko im się należy. To bardzo roszczeniowe pokolenie, które nie jest przyzwyczajone do ciężkiej pracy. Chciałoby otrzymywać wszystko za darmo, po prostu za to, że istnieje.
Życie skupione na seksualnej przyjemności
Bohaterami powieści Nu pagadi, czyli młodzi, piękni, sfrustrowani są Jagoda oraz Sasza. Dwoje młodych i wykształconych ludzi. Tych dwoje pracuje tylko po to, by czerpać z życia przyjemność. Zarówno Jagoda, jak i Sasza lubią się zabawić bez zobowiązań. Seks i płynąca z niego rozkosz zdają się zaciemniać obraz rzeczywistości młodych ludzi. Są oni przyzwyczajeni do zaliczania kolejnych partnerów. Dla nich nie liczy się drugi człowiek, lecz liczba nowych pozycji i orgazmów uzyskanych danej nocy. Sasza i Jagoda czują się bardzo swobodnie, nie odczuwają żadnego wstydu czy skrępowania, bo wcześniej zazwyczaj się upijają. Procenty pozwalają im czuć się beztrosko.
Strach przed przejęciem rodzinnego biznesu
Sasza otrzymuje niecodzienną propozycję. Jego schorowany wujek prosi go o pokierowanie rodzinną firmą. Młody mężczyzna woli jednak pracować w korporacji, gdzie wszystko wydaje się pewne i przewidywalne. Sasza nie ma doświadczenia w zarządzaniu, przeraża go konieczność dokonywania samodzielnych wyborów i ponoszenia za nie wszystkich konsekwencji. Mężczyzna pragnie jednak stanąć na wysokości zadania. Nie chce okazywać słabości swoją odmową.
Koleżeński seks bez zobowiązań
Od kilku lat kumpluje się z Jagodą. Tych dwoje często spędza czas na erotycznych uciechach. Jednak nie ma mowy o jakimkolwiek uczuciu, które by ich łączyło. To, co trzyma ich razem, to dobry seks bez zobowiązań. Jednak czas ucieka. Pewnego dnia Sasza i Jagoda zatęsknią za prawdziwą bliskością. Będzie im brakowało drugiej osoby, z którą mogliby dzielić się swoimi radościami i zmartwieniami. Czy ta świadomość zmieni ich postępowanie. Czy Sasza i Jagoda zatęsknią za związkiem? Jaką decyzję podejmą?