o-czym-informuja-nas-obrzeki

Gdy pojawia się obrzęk na naszym ciele, często bagatelizujemy go, uznając za efekt zbyt długiego przesiadywania przed telewizorem lub komputerem, przegrzania, zmęczenia, niedoboru snu lub nadużycia alkoholu. Kiedy jednak obrzęknięcie zaczyna tworzyć się coraz częściej, a zimny okład nie niweluje objawu, jest to sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego.

Jak radzić sobie z obrzękami?

Oczywiście, w przypadku chorób przewlekłych najważniejsze jest, by skonsultować się z lekarzem, który dobierze nam takie medykamenty, aby nie powodowały obrzęków. Jeśli zaś chodzi o to, co same możemy zrobić, aby opuchlizna ustąpiła jak najszybciej, to recepta jest dość niespodziewana.

Na zastój wody w organizmie najlepszym sposobem jest picie dużych ilości wody mineralnej bez żadnych dodatków słodzących czy barwiących. Ponadto powinnyśmy ograniczyć spożycie soli, wzbogacić dietę o produkty bogate w potas (np. pomidory, banany, ziemniaki w mundurkach), unikać przegrzania, zrezygnować lub chociaż maksymalnie ograniczyć palenie papierosów, oraz dostarczyć każdego dnia naszemu ciału sporą dawkę ruchu. Wysiłek fizyczny bowiem dotlenia nasz organizm, pobudza go oraz zapobiega zatorom.

Pamiętajmy, że nawet gdy obrzęk ustąpi, nasza skóra może potrzebować czasu, by wrócić do poprzedniego stanu. Dobrze więc wspomóc ją ujędrniającymi kremami, które szybciej przywrócą sprężystość i odbudują tkankę.

A. Złotkowska