o-raku-piersi

W chwili obecnej bezpośrednie przyczyny zachorowania na raka piersi nie są znane, ale badania wykazują, że ryzyko zachorowania zwiększa się z uwagi na:

Rak piersi w początkowym etapie nie powoduje żadnych dolegliwości, ale wraz z rozwojem choroby mogą wystąpić: zgrubienia lub guzy w okolicy piersi lub pod pachą, wydzielina, bolesność albo „wciągnięcie” brodawki sutkowej, zmiana kształtu lub rozmiaru piersi, zaczerwienienie w okolicy otoczki sutkowej.

Jeżeli lekarz rozpozna raka piersi to stosuje się dwojaki sposób leczenia go, miejscowe i ogólne. Miejscowe leczenie polega na chirurgicznym usunięciu bądź zniszczeniu przez radioterapię zmian nowotworowych. Leczenie ogólne – chemioterapia, terapia hormonalna – polega na zahamowaniu procesu nowotworowego albo zmniejszeniu rozmiarów guza, zanim zostanie on zoperowany.

Profilaktyczne działania mogą uchronić przed ingerencją chirurgiczną, a jakiekolwiek zmiany zauważone przez kobietę powinny być w trybie pilnym zgłaszane lekarzowi pierwszego kontaktu.

Kanka