Czerniak jest to nowotwór skóry, który rozwija się najczęściej na znamionach barwnikowych. Ten rodzaj nowotworu należy do wyjątkowo złośliwych, co oznacza, iż postępuje szybko, dając takież przerzuty.
Wszelkie zmiany w obrębie znamion powinny być przez nas systematycznie kontrolowane. Do niepokojących objawów należy zaliczyć: zmiany kształtu, koloru, zaczerwienienie wokół znamienia, czarne lub bardzo ciemne zabarwienie znamienia, asymetrię, nierówne postrzępione brzegi znamienia, występowanie różnych kolorów w obrębie jednego znamienia, a także jego wielkość – jeśli osiąga powyżej 6 mm.
Jako, że wyróżniamy kilka rodzajów czerniaków, ich objawy też mogą się od siebie różnić.
Czerniak szerzący się powierzchownie objawia się jako nierównomiernie zabarwiona plama o nieregularnej powierzchni i nierównym obrysie. Zazwyczaj ma płaski charakter. Po kilku miesiącach dochodzi do owrzodzeń.
Ten rodzaj nowotworu najczęściej występuje u osób po 40 roku życia, u kobiet umiejscawiając się na kończynach, a u mężczyzn na plecach. Z kolei czerniak wywodzący się z plam soczewicowatych ma przebieg wieloletni – płaskie plamy o nieregularnym obrysie często lokalizuje się na twarzy i występuje głownie u osób w wieku podeszłym.
Czerniak guzkowy natomiast ma postać przebarwionego guza o szybkim wzroście, ze skłonnością do pojawiania się owrzodzeń. Umiejscawia się na skórze głowy, plecach, karku – i jest częstszy u mężczyzn po 50 roku życia.
Zmiany pojawiają się również na zdrowej skórze. Wyjątkową odmianą czerniaka jest jego typ bezbarwnikowy – tutaj objawy są mniej wyraźne – pojawia się bowiem różowoczerwona grudka, z czasem ulegająca powiększeniu. Każdorazowo ważne jest obserwowanie zachodzących zmian, bowiem tylko wczesna diagnoza gwarantuje pełną wyleczalność czerniaka.
Redakcja