objawy-dny-moczanowej-i-dieta

Dna moczanowa to schorzenie, które polega na nadmiernym wydzielaniu się kwasu moczowego. Choć chorują głównie mężczyźni, jednak najwięcej pań zaczyna chorować podczas menopauzy. Jakie są pierwsze objawy dny moczanowej i jak możemy sobie pomóc dietą?

Skaza moczanowa, podagra, dna

To wszystko są nazwy szczególnej choroby, która dotyka kobiety głównie podczas menopauzy – wcześniej chronione są dobroczynnym działaniem estrogenów. Organizm produkuje więcej kwasu moczowego, niż jest w stanie przetworzyć i wydalić. Nadmiar kwasu odkłada się w stawach, chrzastkach, nerkach, uszkadzając je i utrudniając prawidłowe funkcjonowanie.

Niestety, dna moczowa jest nieuleczalna, jedynie możemy zahamować postęp choroby – albo nie dopuścić do jej wystąpienia. W profilaktyce dny moczanowej szczególną rolę odgrywa dieta i zdrowy, aktywny tryb życia. Pierwszym objawem, który powinien budzić w nas niepokój, jest zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi (dlatego należy regularnie przechodzić badania profilaktyczne!).

Dieta niskopurynowa i pierwsze objawy dny moczanowej

Podwyższenie stężenia kwasu moczowego może być wywołane naszą dietą i niekoniecznie prowadzić do wystąpienia dny. Z drugiej strony, dna może być wywołana niesprawnością naszych narządów. Niezależnie od przyczyny, najlepiej spróbować się przestawić na jedzenie niskopurynowe.

Czym są puryny? To związki zasadowe, które znajdują się w wielu pokarmach, głównie mięsach (czerwonym i białym), rybach, podrobach. Dieta niskopurynowa z konieczności będzie miała bardzo mało białka zwierzęcego. Sardele, boczek, fasola, soczewica, wątroba, łosoś, szprotki, małże, pstrąg, indyk, cielęcina, dziczyzna – niestety muszą iść w odstawkę.

Joanna Pastuszka-Roczek