Halluksy nazywane są chorobą cywilizacyjną. To problem wielu kobiet i coraz częściej także młodych dziewczyn. Jak rozpoznać halluksy? Jak odróżnić je od innych chorób stóp?
Paluch jest wówczas nadmiernie przechylony w stronę innych palców, czasami “wchodzi” na pozostałe palce lub chowa się pod nie. W późniejszej fazie choroby może dochodzić także do deformacji pozostałych palców. W wyniku zmian stopa staje się szersza, a głowa pierwszej kości śródstopia uwypukla się na zewnątrz.
Stany zapalne
Do stanów zapalnych w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego dochodzi pod wpływem ciągłego ucisku ciasnego obuwia. W okolicy głowy pierwszej kości śródstopia wyrastają guzy, a także pojawia się bolesność i uczucie pieczenia.
Problem z chodzeniem
Ostatnim objawem choroby jest ograniczenie ruchu spowodowane deformacją stóp. Bolesne napięcia w stawie śródstopno-paliczkowym powodują problemy z poruszaniem się a także problem z dobraniem odpowiedniego obuwia. Dodatkowo zwyrodnienia w stopie wymuszają zmianę sposobu chodzenia, a co za tym idzie wywołują ból w stawie skokowym, kolanowym oraz w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.
Halluksy to choroba postępująca. Jeśli nie zostanie wcześnie wykryta, może rozwijać się aż do takiego momentu, w którym osoba chora nie będzie w stanie się poruszać.
M. Witczak