Przekwitanie, czyli klimakterium, które poprzedza menopauzę jest stanem naturalnym dla każdej kobiety. Nie da się go uniknąć, ale można dobrze się do niego przygotować. Samo przekwitanie to czas wielkich zmian w kobiecym organizmie, ponieważ zaczyna zmniejszać się ilość estrogenu, czyli damskiego hormonu, przysadka mózgowa zaczyna pracować wolniej i stopniowo zanika jajeczkowanie. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się po 45. roku życia i warto wiedzieć co do nich należy.
Pierwsze zaburzenia miesiączki
Ostatnia miesiączka w życiu to u każdej kobiety początek menopauzy. Jednak zanim do niej dojdzie, między 45. a 55. rokiem życia następują zaburzenia miesiączkowania. Stanowią one najbardziej charakterystyczny objaw przekwitania. Krwawienie comiesięczne przestaje być regularne i łatwe do przewidzenia. Miesiączka może pojawiać się co 2 miesiące lub co 3 tygodnie. Jednocześnie zmienia się również obfitość krwawienia i często kobiety, które przez całe życie miały skąpe miesiączki mają je znacznie intensywniejsze i odwrotnie, obfite zmieniają się na skąpe.
Uciążliwe uderzenia gorąca
Do nieregularnych miesiączek łatwiej się przygotować i zaakceptować, niż do uderzeń gorąca, których nie da się kontrolować. Zaczynają się one pojawiać wraz z zaburzeniami miesiączkowania, chociaż nie u każdej kobiety są tak samo silne. Każdy organizm jest różny i rzadko zdarza się, że kobiety przechodzą przekwitanie identycznie.
Uderzenia gorąca to nagłe fale ciepła, które przenikają całe ciało. Wywołuje je zmieniająca się ilość estrogenu w organizmie. Szczególnie intensywnie są odczuwane w obrębie głowy, szyi, policzków, na których pojawiają się czerwone plamy. Fale ciepła pojawiają się na nagle i trwają albo kilkanaście sekund, albo kilka minut, przyczyniając się do obfitego pocenia oraz czerwonych plam na skórze, co bywa krępujące.
Męcząca bezsenność
Kolejnym objawem przekwitania jest bezsenność. Uskarża się na nią ponad 70% kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Jej przyczyną jest przede wszystkim mniejsza stabilność emocjonalna w okresie przekwitania, czyli ogólne rozdrażnienie, nerwowość, większa skłonność do myśli depresyjnych. Powoduje to nocne pobudki, a następnie problemy z zaśnięciem. Po tak przerywanej nocy wypoczynek nie jest prawidłowy i kobiety budzą się zmęczone, obolałe. To z kolei podwaja rozdrażnienie, przeszkadzając w kontaktach z innymi oraz w spokojnym przetrwaniu dnia.
Uderzenia gorąca również przyczyniają się do bezsenności i nocnych potów, które nie pozwalają na spokojny wypoczynek. Zmuszają za to do częstego wstawania, żeby zmienić piżamę.
Nerwowe przekwitanie
Zmiany w gospodarce hormonalnej, związane ze zmniejszającą się ilością estrogenu odbijają się również na układzie nerwowym i samopoczuciu kobiet w czasie przekwitania. Jest to objaw najbardziej rzucający się w oczy bliskim, jak i postronnym. Zdarza się, że kobiece nerwy są w tym okresie tak napięte, że trudno opanować wybuchy złości, zdenerwowanie, zamienne z poprawą nastroju. Takie wahania destabilizują codzienność, dlatego znane są jako jeden z większych problemów przekwitania.
Karolina Skrzek