Czy wiesz, że stan zdrowia człowiek można wyczytać z jego oczu? Nasze oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale także ciała. Umiejętnie odczytując zmiany w tęczówce możemy rozpoznać choroby organizmu zanim jeszcze wykażą je badania.
Jak wykonać samodzielne badanie oczu?
Wiele osób uważa, iż kolor tęczówki jest uwarunkowany tylko określoną dawką barwnika naszych oczu, która jest stała i niezmienna. Nic bardziej mylnego, zdarzyć się wszak może, że oczy z czasem zmienią swoją barwę w sposób diametralny (z niebieskich na brązowe i odwrotnie). Dzieje się tak na przykład pod wpływem pokarmów, które spożywamy, a także pod wpływem różnych chorób.
Generalnie przyjmuje się, że barwa niebieska oka świadczy o predyspozycjach do wrzodów żołądka, reumatyzmu, artretyzmu, a właściciel takich oczu może zmagać się z dolegliwościami tarczycy, nerek oraz układu oddechowego. Szaroocy i zielonoocy według irydologów mają natomiast skłonności do chorób układu pokarmowego i trawiennego. Tymczasem ludzie o oczach piwnych bądź brązowych mogą spodziewać się, że będą podatniejsi na choroby związane z wątrobą i układem krążenia.
Plamki, kreski i pierścienie w obrębie tęczówki
Rano, zanim nałożymy makijaż i zjemy śniadanie, poświęćmy kilka minut na przestudiowanie wyglądu naszych oczu. Przede wszystkim przyjrzyjmy się w dobrym świetle czy na naszych tęczówkach nie znajdują się nadprogramowe plamki.
Kropeczki w kolorze jasnoorzechowym są symptomem kłopotów z nerkami, w kolorze brązowym – chorób wątrobowych, zaś czarne plamki, mogą sygnalizować zmiany nowotworowe w organizmie.
Widoczne na tęczówkach kreski, biegnące w kierunku źrenicy, mogą oznaczać zaburzenia metabolizmu.
A. Złotkowska