W pierwszym okresie menopauzy zmiany hormonalne niekorzystnie wpływają na przemianę materii, co owocuje dodatkowymi kilogramami. Walka z nadwagą to prawdziwa bitwa z wiatrakami, jest jednak niezbędna, by cieszyć się zdrowiem po menopauzie.
Rozsądne odchudzanie w menopauzie
Wiele pań, zwłaszcza w początkowych fazach menopauzy, jest załamanych nagłym przybraniem na wadze, które nie zmniejsza się, mimo rygorystycznej diety i wzmożonych ćwiczeń. Ostatnie badania, przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy Nauk o Człowieku na Florydzie nieco rozjaśniają tajemnicę, dlaczego nasze wysiłki spełzają na niczym.
Organizm kobiety w czasie menopauzy znajduje się w stanie nieustannego stresu fizjologicznego, który wynika z wahań hormonalnych. Stosowanie rygorystycznej diety tylko dodatkowo go obciąża, zmusza do większego wysiłku, a w konsekwencji – do zwiększenia przyswajania nadprogramowej energii.
Naukowcy badali wiele diet pod kątem profilaktyki otyłości po menopauzie. Szczególnie interesowały ich te, których nie trzeba łączyć z intensywnym wysiłkiem fizycznym, który również może niepotrzebnie obciążać panie, które być może nigdy wcześniej nie ćwiczyły.
Dieta dla Ciebie
Naukowcy przede wszystkim skupili się na tym, by dieta nie obciążała układu krwionośnego, a wręcz wspomagała jego elastyczność. Kluczem do sukcesu okazało się takie komponowanie posiłków, by zawierały jak najniższy indeks glikemiczny.
Joanna Pastuszka-Roczek