odczulanie-w-leczeniu-alergii

Odczulanie jest dziś znacznie bardziej bezpieczne i bazuje na ulepszonych szczepionkach w porównaniu do tych, które stosowano kilka, a tym bardziej kilkadziesiąt lat temu – ze znacznie lepiej oczyszczonymi alergenami w składzie. Nie powodują zatem dolegliwości ani nie pogarszające samopoczucia. Dziś immunoterapia sporadycznie wywołuje reakcje alergiczne.

Efekty

Powinny być widoczne już po roku, co nie powinno nikogo zachęcić do przerwania immunoterapii w tym okresie. Rezygnacja z dalszych szczepień oznacza wszak niewykształcenie w pełni zdolności reakcji przez układ odpornościowy, a jedynie nauczenie go pierwszych reakcji, nieutrwalonych. Decyzje co do dalszego ewentualnego leczenia zapadają jednak dopiero po skończeniu całego cyklu immunoterapii czyli po 3 latach – większość alergików może wówczas już odstawić leki, a pozostali kontynuują szczepienia jeszcze przez 2 lata, czasem w zmienionym, na nowo dobranym składzie.

Kiedy nie zadziała

Szczepionka niestety nie działa tak samo na wszystkich i trudno przewidzieć, czy i w naszym przypadku immunoterapia odniesie pozytywny skutek. Jednak warto wiedzieć, że jest skuteczna u 60-80% alergików (w zależności od rodzaju alergii – najskuteczniejsze są na roztocza i pyłki – ok. 75-80%, najmniej na grzyby i sierść zwierząt – 50-60%).

Cennik szczepionek

  • bezpłatne – na jad owadów
  • na pyłki, pleśnie, roztocza – ok. 600 zł/ 3 lata
  • na zwierzęta – ok. 1450 zł/ 3 lata

MCN – www.mojealergie.pl