Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Powstaje w wyniku zmutowania komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Nowotwór szczególnie często powstaje w obrębie znamion barwnikowych. Na rozwój czerniaka ma wpływ szereg czynników, m.in. promieniowanie UV, uwarunkowania genetyczne.
Czerniak postępuje szybko, dlatego powinien być wcześnie wykryty, aby terapia mogła odnieść skutek. Zaleca się regularne przeprowadzanie profilaktycznych badań. Występuje kilka rodzajów czerniaka, różniących się od siebie zarówno tempem zmian, lokalizacją, objawami, jak i tym, kto jest najbardziej narażony na określoną postać nowotworu.
Rodzaje czerniaka
- Czerniak szerzący się powierzchownie – to najczęstsza odmiana tego schorzenia(60-70% przypadków), na ogół powstaje na podłożu znamion barwnikowych. Najczęściej pojawia się u osób w średnim wieku, jednak zdarzają się też przypadki zachorowań wśród dzieci. Zazwyczaj nowotwór najpierw rośnie powierzchownie a następnie – pionowo. Wtedy też dochodzi do przerzutów. U mężczyzn ta postać czerniaka umiejscawia się najczęściej na tułowiu, z kolei u kobiet – na nogach a także w błonach śluzowych.
- Czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej – stanowi 5-20% przypadków; występuje głównie u osób starszych, płci żeńskiej; Ma powolny, wieloletni przebieg oraz na ogół dobrze rokuje. Objawia się jako płaska brązowa (lub brązowo – czarna) plama, umiejscowiona najczęściej na twarzy. Daje przerzuty do węzłów chłonnych.
- Czerniak guzkowy – to jedna z najgorszych odmian czerniaka, jest odporny na leczenie. Stanowi około 10 – 30 % przypadków wszystkich zachorowań. Rozwija się zarówno ze znamion barwnikowych jak i ze zdrowej tkanki skórnej. Choroba w tej postaci postępuje szybko i ma złe rokowania, zmiany obejmują najczęściej głowę, kark czy korpus i mogą mają postać guzka który może mieć różnego rodzaju zabarwienie. Od początku guz rośnie pionowo, a przerzuty następują szybko. Nowotwór ten pojawia się częściej u mężczyzn (zwłaszcza po 50 roku życia).
Redakcja