odmiany-czerniaka

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Powstaje w wyniku zmutowania komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Nowotwór szczególnie często powstaje w obrębie znamion barwnikowych. Na rozwój czerniaka ma wpływ szereg czynników, m.in. promieniowanie UV, uwarunkowania genetyczne.

  • Czerniak umiejscowiony kończynowo – lentiginalny – występuje głównie u osób w średnim wieku, zajmuje dłonie, podeszwy stóp a także macierz paznokcia. Plamy są płaskie, brązowe lub czarne i mają tendencję do powiększania się (stosunkowo powolnego) oraz przerzutów do węzłów chłonnych. Ta postać nowotworu stanowi 5 % wszystkich przypadków czerniaka.
  • Czerniak bezbarwnikowy – to bardzo rzadka postać czerniaka. Nie daje tak widocznych objawów jak inne rodzaje choroby – kolor skóry prawidłowej (lub lekko zaróżowiony) sprawiają, że bywa on bardzo późno rozpoznawany. Niestety – czerniak ten jest jedną z najcięższych postaci nowotworu. W połączeniu z późną wykrywalnością daje to wyjątkowo niekorzystne rokowania.
  • Czerniak błon śluzowych – schorzenie to zlokalizowane jest zazwyczaj na błonach śluzowych jamy ustnej. Do “:/zdrowie_2/sezonowe_problemy/czerniak_leczenie.htmlobjawów czerniaka” należy ciemna plamka lub ciemny, dobrze unaczyniony guzek (zazwyczaj niebolesny). Niestety – zazwyczaj guzek ma tendencje do szybkiego wzrostu oraz do dawania licznych przerzutów. Nie jest to więc wbrew pozorom lekka postać schorzenia.
  • Czerniak pochwy i sromu – występuje najczęściej u kobiet po 50 roku życia. Może mieć postać plamy lub guzka, z tendencją do krwawienia i występowania świądu. Umiejscowiony jest na wargach sromowych mniejszych lub w dolnej części pochwy. Szybko rośnie i daje przerzuty.

Redakcja