Niedawno świat obiegła wieść o kobiecie, która dzięki przeszczepowi jajników mogła począć i urodzić zdrowe dzieci. Dzięki temu sukcesowi naukowcy rozpoczęli badania nad złagodzeniem skutków menopauzy dzięki chirurgicznej metodzie odmładzania jajników.
Jajniki pełnią bardzo ważną funkcję w kobiecym organizmie, jednak bardzo długo były lekceważone na polu medycyny. Dopiero niedawno zaczęto się przyglądać im z należytą uwagą. Wcześniej lekarz nie wahał się usuwać jajnika w całości, gdy dostrzegał jakieś nieprawidłowości – dziś możliwe są coraz bardziej precyzyjne operacje, które pozwalają na uratowanie tych cennych narządów.
Jajnik na później
Przełomem był przypadek Stinne Holm Bergholdt, kobiety, która w młodym wieku musiała się poddać intensywnej chemoterapii z powodu raka kości. To zniweczyłoby jej szanse na posiadanie dzieci, dlatego lekarze zdecydowali się na ryzykowny zabieg – wycięli jeden z jej jajników. Został on zamrożony i wszczepiony ponownie Stinne, gdy ta pokonała chorobę.
Jej jajnik okazał się być w pełni sprawny i dziś młoda kobieta może cieszyć się trójką zdrowych dzieciaczków. Wszystko tak, jakby nie przebywał parę lat zabezpieczony w komorze kriogenicznej!
W pozostałych dwóch przypadkach przeszczepu jajników, lekarze zdecydowali się na operacje tylko dlatego, że kobiety owe miały siostry-bliźniaczki jednojajowe, od których pobrano część jajników, więc nie istniało ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Kontrowersje wokół menopauzy
Naukowcy z Wielkiej Brytanii byli zdumieni siłą życiową jajników. Co ciekawe, odkryto, że wystarczy mała próbka tkanki, by jajnik po części odzyskał sprawność. Temat odmładzania jajników jest jednak nadal bardzo kontrowersyjny.
Joanna Pastuszka-Roczek