odparzenia-miejsc-intymnych

Wiele kobiet zmaga się z odparzeniami miejsc intymnych. Wbrew pozorom, nie tylko latem jesteśmy narażone na te dolegliwości. W jaki sposób możemy ich uniknąć?

Przyczyny odparzeń

Mianem odparzeń określamy zmiany skórne spowodowane jednoczesnym poceniem się i tarciem skóry o ubranie. Do wystąpienia dolegliwości przyczyniają się wysoka temperatura i wilgoć. Wśród czynników sprzyjających powstawaniu odparzeń wymienia się: niewłaściwy dobór preparatów do higieny intymnej, niewłaściwą higienę, syntetyczną bieliznę.

Odparzenia – objawy

Odparzenia okolic intymnych są niezwykle bolesne. Towarzyszą im takie dolegliwości jak obrzęk i zaczerwienienie. Często z jej powierzchni sączy się płyn surowiczny, a odparzone miejsce staje się doskonałym miejscem do rozwoju zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Objawy te przeszkadzają w codziennych czynnościach, gdyż powodują ból. Kobieta, która zmaga się z odparzeniami, powinna unikać obcisłej bielizny i zrezygnować z jazdy na rowerze. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż siedzenie przy biurku powoduje dyskomfort.

Odparzenia miejsc intymnych – profilaktyka

W tym przypadku profilaktyka sprowadza się do zmniejszenia tarcia skóry o skórę czy ubrania. Po kąpieli/prysznicu należy dokładnie osuszyć ciało. Warto nosić bieliznę z naturalnych materiałów, ponieważ te charakteryzują się dobrym przepływem powietrza. Jednocześnie nie należy nadużywać wkładek higienicznych. Do pielęgnacji miejsc intymnych należy używać delikatnych środków myjących o lekko kwaśnym pH. W przypadku skóry skłonnej do odparzeń warto stosowne specjalne maści i kremy, które mają za zadanie zmniejszyć tarcie, a tym samym zredukować ryzyko odparzeń.

Odparzenia miejsc intymnych – leczenie

Należy zapisać się na wizytę u lekarza, który sprawdzi, w jakim stanie znajdują się nasze miejsce intymne. Jeśli doszło do zakażenia, specjalista zaleci stosowne leki, które zapobiegną namnażaniu mikroorganizmów i przyspieszą gojenie ran.

Do odparzeń okolic intymnych najczęściej dochodzi latem. Nie należy zwlekać z leczeniem, ponieważ tej przypadłości towarzyszą dolegliwości bólowe.

Sabina Sosnowska