Drogie Czytelniczki. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie tematem ekologicznych domków z gliny. Pytań było sporo, publikujemy najciekawsze z nich wraz z odpowiedziami.
Skąd pozyskać „lokalnie materiały budowlane”?
– “Materiały lokalne” to wszystkie te, które możliwe są do pozyskania w promieniu kilku, kilkunastu kilometrów od miejsca budowy. W naszym kontekście są to głównie słoma, glina oraz najczęściej drewno. Słomę pozyskujemy od okolicznych rolników. Najczęściej produkowane przez nich kostki nie są bezpośrednio przygotowane do budowy domu. Związane jest to z faktem, że rolnicy ustawiają prasy rolnicze na minimalny stopień zgniotu, tak aby kostka była względnie lekka i było prosto wrzucić ją widłami na wóz.
Planując budowę należy nawiązać kontakt z rolnikiem już sezon wcześniej i poprosić o odpowiednie ustawienia prasy. Dla jasnej precyzyjnej komunikacji wykonuje się proste badania. Mierzy się i waży typowe kostki wyliczając matematycznie ciężar w kg/m3.
Najczęściej typowa kostka ma gęstość ok 60kg/m3. “Poproszę kostkę dwukrotnie mocniej sprasowaną” to informacja jaką rolnik w takiej sytuacji powinien od nas usłyszeć. Prasowanie najlepiej wykonać wcześnie rano lub późno wieczorem w trakcie dobrej pogody. Poranna rosa powoduje, że słoma znacznie łatwiej poddaje się zgniotowi tłoka. Można uzyskać ok. 100-120 kg/m3. Kostki powinny mieć regularną, prostopadłościenną formę a ich długość nie przekraczać 70cm. Dłuższe zwykle ulegają wyboczeniu “w banan” przy ręcznym przenoszeniu z miejsca na miejsce. Słoma to najczęściej żyto lub pszenżyto.
Paweł Sroczyński