Gdy słyszymy, że zachowujemy się jak dziecko, zazwyczaj czujemy się oburzeni. Takie porównanie jest niekorzystne i dowodzi braku odpowiedzialności. Psycholodzy jednak namawiają, by odnaleźć w sobie dziecko. Dlaczego?
Naucz się asertywności!
Szczerość to cecha, którą przypisuje się młodym ludziom. Czasem staje się ona początkiem problemów, zwłaszcza gdy wyrazimy niepochlebną opinię. Choć niełatwo być szczerym, warto popracować nad asertywnością. Pani przeprowadzająca ankietę pyta ciebie, jak oceniasz rozwój miasta. Chociaż od kilku lat zarzucasz prezydentowi krótkowzroczność, oficjalnie nie masz mu nic do zarzucenia, wszak nie jest najgorzej. Nie znosisz klusek, ale mimo to zachwalasz je za każdym razem, gdy rozmawiasz z koleżankami z pracy. Nie chcesz ich urazić, ponieważ wiesz, że są rodowitymi Ślązaczkami i preferują tradycyjną kuchnię. Może nadeszła pora, aby zdobyć się na szczerość? Upodobania kulinarne to rzecz gustu, a o tym się po prostu nie dyskutuje. Nie lubisz śląskiej, ciężkiej kuchni? Masz prawo, nie oznacza to jednak, iż żywisz niechęć do mieszkańców Katowic czy Sosnowca.
Ukrywając prawdę, nierzadko krzywdzimy kilka osób. Panicznie boisz się wysokości, a mimo to wraz z mężem zdobywasz najwyższy szczyt Tatr. Sukces okupiony dużym cierpieniem nie cieszy, a ty prędzej czy później wyładowujesz swoją złość na partnerze. Gdybyś na początku związku przyznała się do swoich lęków, uniknęłabyś wielu nieprzyjemnych sytuacji. Stop! Od tej pory nie rób nic przeciwko sobie. Jeśli chcesz, żeby inne spełniali twoje oczekiwania, musisz wyłuszczyć im swoje potrzeby. Przestań wierzyć w bajki o dwóch połówkach jabłka, które odgadują swoje myśli dzięki porozumieniu dusz. Telepatia nie działa, a przynajmniej często zawodzi. Chcesz, aby mąż przygotował sałatkę z ananasem na kolację? Opowiedz mu o swoich ulubionych potrawach, filmach i muzyce. Nie musisz podzielać jego opinii, odważ się mieć własne zdanie!
Odważ się być dzieckiem i ciesz się chwilą!
Dzieci posiadają rzadki dar, potrafią cieszyć się z drobnostek. Zwykły lizak sprawia, że na ich twarzy pojawia się uśmiech. Kilkulatki zachwycają się płatkami śniegu, kroplami deszczu oraz stokrotkami, które niespodziewanie wyrosły obok domu. Dlaczego w miarę upływu czasu to, co kiedyś nas cieszyło, staje się źródłem zmartwienia? Dorosły spogląda na śnieg jak na problem, rano musi wstać wcześniej, by odgarnąć biały puch z samochodu. Z kolei gołębi stanowią dla niego siedlisko bakterii i pasożytów. Nie namawiamy cię, żebyś dokarmiał ptaki na balkonie, to nierozsądne, ale może warto spojrzeć na nie życzliwym okiem? Czy dźwięki, jakie wydają wróble, gołębie czy wrony nie są przyjemne dla ucha? Gdy w letni, słoneczny poranek zmierzasz w kierunku przystanku, mijasz różnokolorowe ptaki. Czy wyobrażasz sobie, że mogłoby ich nagle zabraknąć?
Wraz z wiekiem wzrasta skłonność do narzekania. Powodem do utyskiwania może stać się dosłownie wszystko. Często skarżymy się na hałas, który towarzyszy remontowi bloku. Z drugiej strony, gdy spółdzielnia nie dociepla budynku, narzekamy na wysokie rachunki za ogrzewanie. Stop! Zmień nastawienie i naucz się dostrzegać jasne strony nowej sytuacji. Pewnego dnia remont zakończy się, a ty będziesz mógł cieszyć się ciepłym mieszkaniem w długie, zimowe wieczory. Weekend jest dla ciebie zbyt krótki? Może warto pomyśleć o wykorzystaniu zaległego urlopu. Nie zawsze można sobie pozwolić na dwa tygodnie nieprzerwanego wypoczynku, ale zawsze możesz wziąć wolne w piątek. 3-dniowy weekend pozwoli ci złapać oddech i nabrać dystansu do pewnych spraw.
Odkryj w sobie dziecko! Nie namawiamy cię, żebyś postępował nieodpowiedzialnie. Czasem warto jednak na chwilę zapomnieć o problemach i sprawić sobie drobną przyjemność. Beztroska nie może trwać wiecznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby weekend stał się czasem relaksu, wolnym od zobowiązań. Sterta brudnych ubrań może poczekać do poniedziałku. Osoby, które pozwalają sobie na odrobinę luzu, są szczęśliwsze i pełne ciekawych pomysłów.
Irmina