beta-karoten-filtr-uv

Najwięcej jest go w marchewce, ale występuje także w czerwonej papryce, szpinaku, melonach, brzoskwiniach o mango. O czym mowa? Oczywiście, że o beta-karotenie, który w sposób naturalny pomaga bronić się skórze przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Beta-karoten nadaje roślinom barwę, żółta, pomarańczową oraz czerwoną. W przypadku szpinaku kolor ukryty jest pod intensywnym odcieniem zieleni – chlorofilem. Karotenoidy występują w innych warzywach liściastych, a obecność ich ujawnia się gdy rośliny te przestają produkować chlorofil, wtedy to przebarwiają się na żółto i czerwono.

Nie tylko estetyka, ale i zdrowie

W organizmie beta-karoten przekształca się w witaminę A, a ta jest ważna dla naszego zdrowia. Witamina A wraz z witaminami C i E są grupą związków o właściwościach przeciwutleniających tzw. antyoksydantów. Dzięki nim nasza skóra może się regenerować i odbudowywać, więc witaminy zapobiegają uszkodzeniom i starzeniu się skóry – a wiadomo, że słońce przyśpiesza ten proces.

Ochrona dla skóry

Beta-karoten w sposób naturalny pomaga skórze chronić się przed szkodliwym wpływem słońca. W ludzkim naskórku znajdują się komórki tzw. menaloncyty. One to produkują barwnik brązowy (melaninę) podczas opalania, pigment ten stanowi ochronę dla komórek, które są narażone na promieniowanie UV. Beta-karoten działa bardzo podobnie do melanocytów, wbudowuje się w błony komórkowe naskórka tym samym uszczelnia go i nadaje ładną barwę. Aby mieć stałą ochronę należy regularnie dostarczać organizmowi beta-karoten.

Zapotrzebowanie

Według wskazań dietetyków, codzienne zapotrzebowanie na beta-karoten wynosi od 10-30 mg. Beta-karoten uzupełnimy poprzez wypijanie szklanki soku z marchwi i zjadając dwie czerwone papryki, bądź poprzez zażywanie kapsułek, preparaty zawierają od 4 do 20 mg beta-karotenu. Oczywiście naturalna ochrona nie wystarczy, dlatego nie rezygnujmy z kremów z filtrem UV.

Kanka