To jedna z najpopularniejszych kuchni na świecie. Kojarzy się przede wszystkim z makaronem i pizzą, ale kiedy bliżej jej się przyjrzymy odkrywa przed nami ogromną różnorodność, wielość smaków i ogrom potraw. Jaka jest kuchnia włoska?
Prostota i brak pośpiechu
Włoska kuchnia charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą prostotą. Dania składają się z niewielkiej liczby składników, jednak są tak skomponowane, że odznaczają się idealnym smakiem. Włosi lubią delektować się swoimi potrawami – nie tylko w trakcie jedzenia, ale także w trakcie ich tworzenia. Gotują bez pośpiechu, racząc się winem na poprawę apetytu i krążenia.
Różnorodność i obce wpływy
Kuchnia Włoch jest mocno podzielona ze względu na różne regiony kraju. Na północy kraju widać duże wpływy sąsiednich krajów. Tu kuchnia jest znacznie cięższa i bardziej kaloryczna. To właśnie z tego regionu pochodzi słynne risotto (ryż i ziemniaki jada się tu częściej niż makaron).
Na północy królują szynki, bekon, wieprzowina, wołowina oraz zupa fasolowa, szparagi i białe trufle. Im bardziej na południe, tym w jadłospisie więcej makaronów.
Z Genui pochodzi bardzo popularne pesto, z Bolonii – spaghetti alla bolognese, tortellini i lasagne, a w Neapolu narodziła się pizza (początkowo jako placek dla ubogich). Centrum Włoch, czyli Rzym, to także centrum wszystkich kulinarnych wpływów.
M. Witczak