Witaminy są niezbędnymi dla naszego organizmu związkami organicznymi. Ludzki organizm nie potrafi sam ich wytwarzać dlatego muszą być dostarczane wraz z pokarmem lub jako prowitamina. Biorą one udział w przemianach biochemicznych w postaci koenzymów – ich działanie powoduje prawidłowe działanie enzymów, białek, które wspomagają przemianę materii. Poznajcie witaminowe abecadło.
Witaminy nie są związkami, które są źródłem energii, ani nie są strukturalnymi składnikami tkanek, jednakże są nam niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu metabolicznego. Działanie ich jest widoczne nawet przy małym stężeniu, a działanie każdej jest inne, mimo to wszystkie wpływają tak samo na nas organizm bądź w sposób bezpośredni lub pośredni na komórkowe procesy metaboliczne. Organizm ludzki nie potrzebuje dużej ilości witamin, ale trzeba je dostarczać – jak wspomniałam nie potrafimy sami syntezować witamin.
Abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować musimy dostarczać organizmowi witamin, niedobór którejś z witamin powoduje hipowitaminozę, a brak wywołuje chorobę zwaną awitaminozą. Jeśli nie dbamy o dietę bogatą w witaminy możemy doprowadzić do zaburzeń spowodowanych niedoborem witamin, przez to zwiększa się ryzyko rozwijania się chorób. Pamiętać należy o znalezieniu „złotego środka”, niedobór witamin powoduje różne schorzenia, ale nadmierne spożywanie, czy nawet przedawkowanie powoduje hiperwitaminozę.
Witaminy dzielą się na dwie grupy:
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K
Witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B5, B6, B12, PP, C, H, kwas foliowy
Kanka