ogorecznik-lekarski

Ogórecznik lekarski zyskał szczególnie dużo zaszczytów ze strony rzymian i wśród nich miał też początek swego zastosowania. Już w czasach starożytnych gdy legiony rzymskie docierały w coraz to odleglejsze zakątki Europy dowódcy rzymscy z rozkazu cesarza wrzucali żołnierzom do wina liście tego ziela w celu podtrzymania ich męskości w walce.

Skąd w ogóle wzięła się nazwa tej rośliny? Otóż jego liście wydzielają silną woń ogórków stąd już w czasach nowożytnych nadano mu tę specyficzną nazwę. Jeżeli chodzi o jego zastosowanie w kosmetykach to jest coraz powszechniejsze. W Polsce dotąd nie doceniano jego leczniczych właściwości, ale kosmetyki z zawartością olejku z ogórecznika stosuje się coraz częściej. Ogórecznik występuje w kosmetykach najczęściej pod postacią olejku, gdyż to właśnie olejek ogórecznika ma w sobie najwięcej leczniczych właściwości. Grupę docelową kosmetyków z zawartością olejku z ogórecznika lekarskiego stanowią kobiety w średnim i dojrzałym wieku, ponieważ to dla nich olejek ten przynosi najwięcej korzyści.

Duża zawartość flawonoidów, olejów pielęgnujących skórę, witamin i minerałów to nie wszystko. Dodatkowym atrybutem olejku z ogórecznika jest zawartość garbników, nadających mu wyjątkowy zapach, śluzu, karotenu i kwasów organicznych m. in. Jabłkowego, askorbinowego i cytrynowego. Sama zawartość tych kwasów wskazuje na to, że napary z ogórecznika oraz preparaty przyjmowane doustnie mogą być używane w leczeniu przeziębień, grypy i chorób układu oddechowego. W kosmetyce natomiast stosuje się właściwości ziela, kwiatów i oleju tej rośliny.

ALNG