Przebieg cyklu menstruacyjnego u kobiety jest odzwierciedleniem stanu jej zdrowia. Lekarze mówią, że każda zmiana w cyklu powinna zmusić nas do konsultacji z ginekologiem. Nawet, jeśli jest to tylko wydłużenie lub skrócenie długość cyklu menstruacyjnego.
Bardzo ważnym objawem jest też brak czy opóźnienie okresu. To sygnał świadczący o tym, że w organizmie zachodzą pewne zmiany. Najczęściej mają one tło hormonalne lub po prostu świadczą o ciąży. Każda kobieta, która zauważyła u siebie brak okresu i podejrzewa, że mogła zajść w ciążę, ponieważ ma partnera seksualnego, powinna wykonać test ciążowy. Na początku może to być zwykły test z moczu, który da się kupić w każdej aptece. Jeśli pokaże wynik negatywny, a po paru dniach nadal nie pojawi się okres, to należy go powtórzyć – wykonać ponownie. Warto też wiedzieć, że bardziej dokładniejszy jest test z krwi (tzw. beta HCG), który można wykonać w większości przychodni i punktów diagnostycznych. Dodatkowo warto zauważyć, że brak miesiączki może świadczyć o ciąży nawet u kobiet, które się zabezpieczają przed nieplanowaną ciążą, ponieważ żadne zabezpieczenie nie daje 100% pewności.
Inne przyczyny braku miesiączki
Jeśli jednak ciąża została całkowicie wykluczona, a okresu nadal nie ma lub kobieta nie miała możliwości zajść w ciążę, ponieważ nie współżyje seksualnie, to przyczyny tej sytuacji należy szukać głębiej. Najprawdopodobniej winowajcą będą hormony, a konkretniej ich zaburzona praca, ponieważ to właśnie one odpowiadają za regulację całego cyklu menstruacyjnego. W takiej sytuacji należy zwrócić się do ginekologa, który na pewno przeprowadzi wywiad lekarski, wykona badanie ginekologiczne i najprawdopodobniej zleci badanie hormonów, które wykonuje się z krwi.
Przyczyną braku okresu może być także nadmierne odchudzanie się, przyjmowanie niektórych leków lub wycieńczenie organizmu, związane np. z nadmiernym uprawianiem sportu. Często przyczyna tkwi w chorobach ginekologicznych.
Kobiecie problemy intymne – jak sobie z nimi radzić? Problemy z okresem lub zaburzeniami cyklu miesiączkowego to najczęstsze zmartwienia kobiet dotyczące ich zdrowia intymnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że równie częstą przypadłością są różnego rodzaju infekcje intymne, objawiające się szczypaniem, pieczeniem, swędzeniem, nieprzyjemną wydzieliną z pochwy czy wrażeniem nadmiernej suchości w tej okolicy. Infekcji można nabawić się w wyniku kontaktów seksualnych z zarażoną osobą, korzystania z saun, łaźni ogólnodostępnych i basenów, które są źródłem zarazków, a także w efekcie antybiotykoterapii, która obniża odporność organizmu i doprowadza do wyniszczenia wszystkich bakterii – nie tylko chorobotwórczych, ale również tych dobrych, które dają ochronę.
Zachęcamy wszystkie kobiety to pogłębiania swojej wiedzy dotyczącej zdrowia intymnego. Wiele przydatnych informacji można znaleźć w sieci, np. na serwisie kobiecosc.info. Dodatkowo warto rozmawiać ze swoim ginekologiem, dzieląc się z nim wszelkimi wątpliwościami.
Tekst sponsorowany