Rozmaryn kojarzony jest jako aromatyczna przyprawa, z powodzeniem wykorzystywana w sztuce kulinarnej. Nie wszyscy znają olejek rozmarynowy. Jakie są jego właściwości i zastosowanie?
Olejek rozmarynowy
Rozmaryn jest bardzo znanym krzewem, który wykorzystywany jest w leczeniu wielu chorób. Sprawdza się nie tylko w sztuce kulinarnej, ale również w kosmetyce. Roślina była znana już w starożytnym Egipcie. Rozmaryn stanowił nie tylko element zdrowej diety ale także skuteczne lekarstwo. Zioło z powodzeniem rośnie w klimacie umiarkowanym. Najwięcej rozmarynu spotkamy w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dziko.
Olejek rozmarynowy – właściwości
Dzięki destylacji możemy otrzymać olejek rozmarynowy, który jest gęstą cieczą o żółtej barwie. Zwykle stosuje się jego rozcieńczoną formę. Olejek rozmarynowy ma wiele cennych właściwości. Działa antybakteryjnie i odkażająco. Opóźnia proces starzenia się skóry i ma funkcje nawilżające oraz odprężające. Oprócz tego, skutecznie łagodzi stany zapalne, takie jak zapalenie stawów, reumatyzm czy hemoroidy. Olejek z rozmarynu doskonale wzmacnia układ odpornościowy. Jego pozytywne działanie obserwujemy także w naszym samopoczucie,ponieważ olejek może poprawić nam nastrój, przeciwdziałając depresji. Na problemy układu pokarmowego, oddechowego czy moczowego, rozmaryn także będzie odpowiednim środkiem, dlatego warto mieć go w domu.
Olejek rozmarynowy – zastosowanie
Niepozorny olejek ma ogromne zastosowanie. Możemy stosować go na rany, wszelkiego rodzaju zadrapania i skaleczenia. Olejek z popularnego zioła z powodzeniem zastosujmy na włosy, by poprawić ich wygląd oraz stan ogólny. Kilka kropli, dodane do szamponu, sprawią, że włosy odzyskają dawny blask i będą mocniejsze oraz bardziej gęste. Olejek rozmarynowy coraz częściej pojawia się w składzie wielu kosmetyków. Wyciąg roślinny to także środek na bóle menstruacyjne. W postaci kompresu zmniejsza obrzęk oraz uporczywe bóle głowy. Rozmaryn to również sposób na poradzenie sobie z nieświeżym oddechem. Wystarczy dodać olejek do pasty do zębów. Pozostawi świeży zapach i zniweluje bakterie, znajdujące się w jamie ustnej. Inhalacja z olejku rozmarynowego ułatwi oddychanie w czasie przeziębienia i grypy. Bez problemu przygotujemy ją w warunkach domowych. To dobry i jednocześnie naturalny sposób na stres i nerwy. Masaż ciała, wykonany z pomocą olejku rozmarynowego, korzystnie wpłynie na stan skóry, zmniejszając jej stan zapalny. Niektórzy twierdzą, że olejek tego typu poprawia pamieć i ogólne procesy myślowe. Co ciekawe, rozmaryn działa jak afrodyzjak, więc pomoże przy oziębłości w sferze seksualnej.
Olejek rozmarynowy ma szeroki wachlarz zastosowania. Bez problemu dostaniemy go w sklepie zielarskim, z ekologicznymi produktami lub w aptece. Ze względu na korzystne działanie zdrowotne, warto wykorzystać moc zioła, jakim jest rozmaryn.
Katarzyna Antos