W przypadku nagłego opadnięcia któregoś kącika ust podejrzewać należy porażenie Bella U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy. Jak sobie z tym poradzić?
Porażenie Bella jest to samoistne porażenie nerwu twarzowego (n.VII). Stanowi najczęstszą patologię nerwu VII. Szacuje się, że jest odpowiedzialne za 75% przypadków jego uszkodzeń.
Patogeneza schorzenia nie jest jasna. Postuluje się, że objawy występują w skutek nieropnego zapalenia nerwu w obrębie kanału czaszkowego, przez który przechodzi. Stwierdza się zdecydowanie częstsze występowanie tego typu uszkodzenia wśród osób z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą a także u kobiet w ciąży. Istnieją podejrzenia, że pewna rolę w patogenezie odgrywa oziębienie okolicy ucha i szyi.
Objawy
Porażenie Bella charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów porażenia nerwu twarzowego. U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy – opadnięcia kąta ust, niemożności gwizdania lub zmarszczenia czoła. Objawy te często poprzedza wystąpienie bólu w okolicy wyrostka sutkowatego i kąta żuchwy. Może również towarzyszyć temu zniesienie smaku, nadwrażliwość na dźwięki oraz zaburzenia wydzielania śliny.
Czy jest to groźne? W połowie przypadków objawy ustępują samoistnie w przeciągu około 6 miesięcy. Chorzy cierpiący na nadwrażliwość na dźwięki, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze niestety są zagrożeniu większym ryzykiem trwałych ubytków w zakresie czynności mięśni mimicznych twarzy.
Michał Janik