Krzywa przegroda nosowa to wada, która nie wpływa na nasz wygląd. Dlatego też łatwo ją przeoczyć, a za ciągłe infekcje i stany zapalne winić słaby układ odpornościowy. Tak naprawdę prosta przegroda to rzadkość, zazwyczaj jest lekko skrzywiona. Niekiedy jednak wada w jej budowie nie pozwala nam spokojnie spać czy uprawiać sportu. Kiedy operacja przegrody nosowej jest koniecznością?
Przegroda nosowa tworzy rusztowanie dla tkanek miękkich nosa. Ma około 10 cm długości i sięga od czubka nosa aż do gardła. Jest częściowo zbudowana z chrząstki, a głębiej z tkanki kostnej. Obydwie części są narażone na skrzywienie. Gdy wada ta obniża znacznie nasz komfort życia, potrzebna może być jej korekta.
Krzywa przegroda nosowa – przyczyny
Skrzywienie przegrody nosowej może być wynikiem bardzo wielu czynników. Czasami jest to wada wrodzona, choć zazwyczaj bezpośrednią przyczyną są obrażenia mechaniczne. Na pierwszy taki uraz narażone są już noworodki, których nos spłaszcza się podczas przeciskania się przez drogi rodne. Zazwyczaj prostuje się on samoistnie, ale czasem przegroda pozostaje skrzywiona. Zabawy dzieci także mogą przyczynić się do powstania wady – wystarczy upadek czy uderzenie piłki. Ostatecznie przegroda nosowa kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Do tego czasu może nastąpić nierównomierny rozwój tkanki chrzęstnej i kostnej, co także prowadzi do powstania esowatego wygięcia.
Oznaki skrzywionej przegrody nosowej
Wrodzona lub nabyta podczas porodu wada objawia się już podczas karmienia noworodka mlekiem. Maluszek często odrywa się od piersi lub zdarza mu się zachłysnąć, bo nie może swobodnie oddychać. U starszych dzieci i dorosłych objawy są bardziej ogólne. Są to: zatkany nos, oddychanie przez usta, chrapanie, spływanie wydzieliny z nosa do gardła i częste infekcje. Osoba z krzywą przegrodą ma problemy ze snem i uprawianiem sportu oraz ma pogorszony słuch. Co więcej, trudności z oddychaniem spowodowane tą wadą mogą prowadzić do niedotlenienia całego organizmu. To może oznaczać problemy z funkcjonowaniem poszczególnych narządów i pogorszenie naszej kondycji. Jeżeli więc w tym opisie odnajdujemy siebie, koniecznie poprośmy lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do laryngologa.
Operacja przegrody nosowej
O konieczności operacji przegrody nosowej poinformować może nas laryngolog po przeprowadzeniu z nami wywiadu i obejrzeniu nosa. Specjaliści często uważają, że wadę powinno korygować się dopiero po ostatecznym ukształtowaniu się przegrody, czyli po 25. roku życia. Inaczej mogłoby się zdarzyć, że w miarę naszego rozwoju problem znowu się pojawi i będzie potrzebny kolejny zabieg. Sama operacja wykonywana jest na dwa sposoby. Pierwszym jest podśluzówkowa resekcja przegrody, która polega na nacięciu błony śluzowej wewnątrz nosa i usunięciu skrzywionej chrząstki i kości. Chrząstka może być naprostowana i ponownie implantowana. Następnie zakładane są szwy, które mogą być rozpuszczalne lub wyjmowane po 7 dniach. Po tym zabiegu nie pozostają blizny ani ślady na twarzy. Drugi sposób to septoplastyka, wykonywana częściej u dzieci. Lekarz usuwa tutaj tylko wypukłości i ostrogi, a szkielet chrzęstno-kostny jest ustawiany we właściwy sposób. Obydwa zabiegi odbywają się w znieczuleniu ogólnym i są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Korekcja przegrody nosowej – rehabilitacja
Zoperowaną przegrodę lekarz umacnia od wewnątrz specjalnymi płytkami, wykonanymi z teflonu lub silastiku. Do nosa wkładane są także tampony. Pacjent po operacji nie może oddychać przez nos, przyjmuje też leki nasenne i przeciwbólowe. W okolicach oczu i nosa mogą pojawić się krwiaki i siniaki. Po usunięciu opatrunków i płytek wskazane są zimne okłady oraz spanie na plecach z uniesioną głową. Rzadkie powikłania po operacji obejmują krwotoki, perforację przegrody nosowej i infekcje. Możemy też tymczasowo stracić węch, a bardzo sporadycznie zdarza się trwała utrata powonienia. Ryzyko zmniejsza się, jeśli wybierzemy dobrego specjalistę, wprawionego w takich zabiegach. Wtedy już nawet po tygodniu minie większość dolegliwości, a korzyści wynikające z operacji sprawią, że szybko zapomnimy związanym z nią dyskomforcie.
Karolina Solga