opieka-nad-wnukami

Osoby starsze często czują się wykluczone społecznie. Dziadkowie coraz częściej obawiają się, czy będą potrafili sprostać wyzwaniom, jakie niesie z sobą opieka nad wnukami w epoce informatyzacji. Czy rzeczywiście mają powody do niepokoju?

Dawniej babcia czytała książki, lepiła z wnukami pierogi i odkrywała przed nimi urok pracy w ogrodzie. Współczesne metody wychowawcze coraz częściej uwzględniają komputer i telewizor. Zapracowani rodzice często nie mają sił, aby poświęcić godzinę na zabawę z pociechami. Chcąc zapewnić dziecku atrakcje, włączają bajki lub uruchamiają komputer.

Poczucie bezużyteczności

Babcie nie zawsze orientują się w najnowszych nowinkach technologicznych. Często nie rozumieją, czym są levele, o których wspomina kilkuletni wnuk. Niewiedza nierzadko sprawia, iż babcie czują się bezużyteczne.

Babcia jako przewodnik

Wbrew pozorom, dzieci nie są zainteresowane wyłącznie grami komputerowymi. Nierzadko odczuwają przesyt internetowymi rozrywkami. Warto pamiętać, iż dzieci interesują się światem, który je otacza. Potrzebują przewodnika, który pokaże im, jak poruszać się na życiowych zakrętach.

Lepienie pierogów z wnukiem

Choć wiele osób uważa, że wspólne lepienie pierogów odeszło do lamusa, ta prosta czynność stanowi dla dzieci formę rozrywki. Maluchy pragną czuć się ważne i potrzebne. Prosząc wnuki o pomoc w kuchni, uczymy je, że życie w społeczeństwie opiera się na współpracy.

Irmina