Każdy człowiek w swoim życiu od czasu do czasu zmaga się z nieprzyjemnymi chorobami i dyskomfortem, który wywołują. Niewiele można na to poradzić, jednak warto uważnie obserwować swój organizm i gdy tylko dostrzeżemy niepokojące objawy, przystąpić do działania. Jedną z dość frustrujących przypadłości jest opryszczka. Co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą i jak skutecznie z nią walczyć?
Czym jest opryszczka?
Opryszczka to nic innego jak bolesne zmiany skórne, które przypominają swoją budową pęcherzyki. Są wypełnione bezbarwnym płynem i najczęściej po kilku dniach pękają. Przyczyną ich powstawania jest wirus herpes simplex o jednym z dwóch typów: HSV-1 lub HSV-2. Wnika on do ciała przez uszkodzoną skórę lub przez błonę śluzową i doprowadza do powstania nieestetycznych zmian w okolicach jamy ustnej oraz narządów płciowych. Ta nieprzyjemna przypadłość jest bardzo powszechna, a niektóre osoby zmagają się z nią regularnie w pewnych odstępach czasowych. Jak sobie z nią radzić, by możliwie jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych objawów, które nie tylko są bolesne ale i znacząco utrudniają różne czynności? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Lek na opryszczkę
Kluczem do szybkiego pozbycia się opryszczki jest podjęcie zdecydowanych działań gdy tylko zauważymy pierwsze jej objawy. Warto zainteresować się lekiem Heviran w aptekach internetowych, gdzie z jego zdobyciem nie będzie większych problemów. To tabletki, które posiadają działanie ogólne i powstrzymują proces namnażania się wirusa opryszczki. W bezpieczny sposób łagodzą ból i przyspieszają gojenie się zmian skórnych.
Domowe sposoby na opryszczkę
Jeśli jednak opryszczka przybiera stosunkowo łagodną formę, lub posiadamy jakiekolwiek przeciwwskazania do przyjmowania tego leku, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z domowych metod. Im także nie można odmówić skuteczności. Co więcej, właściwie wszystko to, co potrzebne, posiadamy na wyciągnięcie ręki. Pierwszym sposobem jest nałożenie na pokrytą pęcherzykami skórę pasty do zębów, która zawiera fluor. Ta substancja hamuje rozwój wirusa i znacząco skraca czas gojenia. Większość z nas posiada taką pastę w swojej łazience, dlatego też warto sprawdzić skuteczność tej metody.
Z opryszczką możemy walczyć również korzystając z tego, co znajduje się w naszej kuchni. Mowa tutaj zwłaszcza o takich produktach, jak:
- miód,
- czosnek,
- cebula,
- herbata,
- olejek z drzewa herbacianego,
- cytryna.
Miód, oprócz wyśmienitego, słodkiego smaku posiada także silne właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Wystarczy posmarować nim opryszczkę by zatrzymać rozprzestrzenianie się stanu zapalnego i złagodzić odczuwany dyskomfort. Podobne działanie posiadają cebula i czosnek, których kawałek należy przyłożyć do zmian skórnych. Tutaj jednak trzeba przygotować się na intensywny zapach, który dla wielu osób może być zbyt drażniący. W takim przypadku pozostają jeszcze okłady wykonywane poprzez obłożenie pęcherzyków torebką ze świeżo zaparzonej herbaty oraz cytryna zwalczająca stan zapalny dzięki dużej zawartości witaminy C. Znakomicie sprawdzi się też przeciwwirusowy olejek z drzewa herbacianego.