Osteomalacja to poważna choroba układu kostnego, która dotyka osoby dorosłe. Na czym polega ta choroba i dlaczego nazywana jest rozmiękaniem kości?
Osteomalację wykrywa się głównie dzięki badaniom radiologicznym (RTG), badaniom krwi oraz biopsji kości. W obrazie RTG i badaniu densytometrycznym widoczne jest zmniejszenie gęstości kości. W badaniach laboratoryjnych można dostrzec bardzo niskie stężenie witaminy D, wapnia i fosforanów, natomiast zwiększone stężenie fosfatazy zasadowej.
Leczenie osteomalacji
Rozmiękanie kości leczy się przede wszystkim przez uzupełnianie niedoborów witaminy D, wapnia i fosforu. W tym wypadku odpowiednia dieta i ekspozycja ciała na światło są bardzo ważne, ale nie zawsze wystarczające. Należy przyjmować odpowiednie preparaty – witaminy, związki mineralne a czasami też leki hormonalne. W przypadku dużych niedoborów mineralnych kości zalecane jest stosowanie dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego o właściwych proporcjach składników czynnych – na przykład preparatu CaDiK{nofollow}, który zawiera bardzo duże dawki witamin D3, K2 i wapnia. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej porcji ruchu na świeżym powietrzu, która jest wskazana nawet przy poważnych zaburzeniach w tkance kostnej.
Osteomalacja ma niskie powodzenie wyleczenia w momencie, gdy jest już na etapie zaawansowanym. To dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na objawy i szybka reakcja w momencie podejrzenia choroby. Sprawdza się także profilaktyczna suplementacja witaminą D, wapniem i fosforem.
Tekst sponsorowany