Kojarzy się z osteoporozą i słusznie, ponieważ przez wielu lekarzy uważana jest za jej początek. Jest to stan, w którym mineralna gęstość kości jest niższa niż normalnie. Ważne, aby w porę zareagować.
Densytometria – zbadaj swoje kości
Przy podejrzeniu osteopenii zaleca się przeprowadzenie podstawowego badania obrazowego – densytometrii. Badanie powinno być wykonywane rutynowo raz w roku. Badania densytometryczne oznaczają gęstość mineralną kości i pozwalają bardzo precyzyjnie (z dokładnością do 1%) zmierzyć masę kości.
Różnica między osteopenią a osteoporozą:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) proponuje następujące densytometryczne oceny zaawansowania osteoporozy:
- Za wynik normalny uważa się wartość gęstości mineralnej kości (BMD) oddaloną mniej niż jedno odchylenie standardowe od wartości średniej dla młodych dorosłych (T-score jest mniejszy niż 1)
- Osteopenia, czyli umiarkowanie zmniejszona gęstość kostna to stan pomiędzy normą a osteoporozą. Osteopenię rozpoznaje się wtedy, gdy wskaźnik T-score leży pomiędzy 1 a 2,5 odchylenia standardowego
- Osteoporoza, czyli stan wyrażający znaczne ryzyko złamań przy drobnych urazach występuje gdy T-score przekracza 2,5 odchylenia standardowego. Za osteoporozę jawną uważa się stan, w którym oprócz wyniku densytometrii charakterystycznego dla osteoporozy wystąpiło jedno lub więcej złamań związanych z kruchością kości.
Zuzanna Górka