kobiety

Osteoporoza zbiera swoje żniwo. Ilość chorych sięga milionów, wśród nich dużą grupę stanowią kobiety. Ile Polek cierpi na zrzeszotnienie kości?

Osteoporoza

Choroby, które rozwijają się przez lata i nie dają na początku żadnych objawów są najtrudniejsze do zdiagnozowania. Przykładem takiego schorzenia jest właśnie osteoporoza, która dotyka głównie osoby w ok. 50. roku życia i ludzi starszych. Już pomiędzy 30. a 40.rokiem życia, człowiek zaczyna tracić masę kostną. Na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników. To, jak dbaliśmy o nasze kości we wczesnych latach życia, przekłada się na ich stan w przyszłości. W grupie ryzyka są osoby, u których w rodzinie stwierdzono przypadki złamań osteopatycznych. To właśnie one szczególnie powinni zadbać o profilaktykę kości.

Osteoporoza u kobiet

Osteoporoza, w większości dotyka kobiet. Dzieje się tak, dlatego że menopauza przyspiesza proces utraty masy kostnej. Ich pogorszony stan skutkuje wszelkimi złamaniami czy innymi ubytkami kości. Zachodzące w organizmie zmiany hormonalne powodują, że kości ulegają osłabieniu, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko rozwoju osteoporozy. Dlatego paniom szczególnie zaleca się badania profilaktyczne oraz zdrowy tryb życia. Wszystko po to, by zapobiec chorobie i cieszyć się sprawnością przez długie lata.

Ile Polek cierpi na zrzeszotnienie kości?

Ze statystyk wynika, że chorych na osteoporozę możemy liczyć w milionach, z czego 30% stanowią w Polsce kobiety. Dane te mogą szokować, ale wraz z upływem czasu, zauważamy tendencję wzrostową. Coraz częściej diagnozuje się zrzeszotnienie kości u kobiet, szczególnie po 50. roku życia, czyli w okresie menopauzy. Nie wszystkie panie poddają się leczeniu, co także stanowi dość poważny problem. Wszelkie programy profilaktyczne maja zachęcić kobiety do badań i dbania o zdrowy styl życia. Zdrowa dieta i codzienna dawka ruchu to coś, co powinno być elementarną częścią życia, a dla niektórych wciąż jest trudnym momentem zmiany. osteoporozaTakie zmiany na lepsze są konieczne, ponieważ w innym przypadku, liczba chorych na osteoporozę kobiet wciąż będzie rosnąć. Dodatkowo nieleczona osteoporoza może prowadzić do poważnych powikłań a nawet niepełnosprawności.

Aktywne i świadome kobiety powinny więc dbać o swoje zdrowie i jednocześnie przyszłość. Osteoporoza może znacząco ograniczyć życie i komfortowe funkcjonowanie, dlatego należy z nią walczyć i póki czas jej zapobiegać.

Katarzyna Antos