osteoporoza-problemem-spolecznym

Osteoporoza, zwana też zrzeszotnieniem kości, jest schorzeniem, które wiąże się z postępującym ubytkiem masy kostnej. Choroba zmniejsza odporność mechaniczną szkieletu. Co warto o niej wiedzieć?

Osteoporoza – dane statystyczne

Polacy coraz częściej zmagają się z zrzeszotnieniem kości. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński wynika, iż z osteoporozą boryka się 2,5 miliona kobiet oraz 400 tysięcy mężczyzn. Szacuje się, iż choroba będzie zwiększała swój zasięg, ponieważ nasze społeczeństwo starzeje się. Ten trend niesie ze sobą poważne reperkusje. Złamania, będące następstwem osteoporozy, wymagają kosztownego leczenia i rehabilitacji. Prognozy demograficzne napawają strachem. Szacuje się, iż w 2050 roku 52% Polaków będzie miało więcej niż 50 lat.

Osteoporoza – kobieca dolegliwość

Z zrzeszotnieniem kości najczęściej zmagają się kobiety po 55. roku życia. Osteoporozę diagnozuje się u 30% po menopauzie. Niemal u połowy pań, u których zdiagnozowano tę podstępną chorobę, dochodzi do poważnych złamań.

Leczenie złamań i rehabilitacja – koszty

Raport przygotowany przez WHO napawa grozą. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, iż osteoporoza w krajach o niekorzystnej strukturze demograficznej może zagrozić budżetowi państwa. Leczenie złamań i rehabilitacja generują ogromne koszty. Szacuje się, iż w 2050 roku zwalczanie skutków osteoporozy pochłonie 76,7 mld euro.

Zważywszy na niepokojące prognozy, profilaktyka osteoporozy powinna stać się priorytetem. Leży ona w interesie społecznym, ponieważ leczenie złamań i rehabilitacja stanowią poważne obciążenie dla budżetu państwa.

Irmina