przyczyny

Leczenie chorób przewlekłych, takich jak osteoporoza nie należy do łatwych zadań, ponieważ zmiany mogą się pogłębiać, powodując wiele trudności przy poruszaniu. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia tego schorzenia?

Osteoporoza

W grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę są głównie kobiety, które przeszły menopauzę. Również u osób starszych, kości są bardziej podatne na uszkodzenia oraz poważne złamania. Osteoporoza jest chorobą postępującą. Atakuje układ kostny, ponieważ wraz z upływem czasu, obserwujemy spadek gęstości kości. W związku z tym pojawia się ból oraz większa podatność na złamania kości, co w wieku dojrzałym czy starczym, jest związane z długotrwałym leczeniem i rehabilitacją, nie zawsze w pełni skuteczną. Na początku choroba nie daje widocznych objawów. Pojawiający się ból kręgosłupa czy stawów jest bagatelizowany. Dopiero w wyniku złamań, pacjenci dowiadują się, że mają styczność z chorobą kości, jaką jest osteoporoza.

Przyczyny powstawania choroby

Do głównej przyczyny powstawania osteoporozy, możemy zaliczyć naturalny proces starzenia się organizmu człowieka. Wraz z mijającymi latami, dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, co osłabia cały układ kostny. Brak aktywności fizycznej czy niezdrowa dieta, pozbawiona cennych witamin, również przyczyniają się do złego stanu kości. Wszelkie używki takie jak papierosy czy alkohol, także nie służą sprawności. Menopauza również jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko rozwoju choroby, tak samo jak długotrwałe unieruchomienie kończyny, choćby poprzez noszenie gipsu czy inną chorobę. Niektóre z leków, stosowanych w leczeniu chorób reumatoidalnych, niosą ze sobą skutki uboczne, takie jak możliwość problemów z układem kostnym.

Sposoby leczenia osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą, której warto zapobiegać, choć można oczywiście ją leczyć. W leczeniu ważna jest dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne, które pomagają odbudować kości. Wapń, witamina D czy witamina K2 to tylko niektóre z substancji, obecnych w diecie osoby chorej na osteoporozę. Fizjoterapia jest niezbędna, w przypadku podatności na złamania, Odpowiednie ćwiczenia pomagają w utrzymaniu sprawności kości i stawów. Wzmacniają siłę mięśni oraz kręgosłup. kościRegularna fizjoterapia czy aktywność fizyczna to konieczne elementy leczenia osteoporozy. Sport powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, w taki sposób, by ćwiczenia nie narażały go na kontuzje. Kobiety w menopauzie, które automatycznie są w grupie ryzyka, powinny stosować estrogeny. Leczenie zależy od stanu układu kostnego pacjenta. Lekarz może przepisać leki na osteoporozę. W przypadku poważnych złamań, niekiedy stosuje się także leczenie chirurgiczne. Możliwości są różne. Efektywna terapia daje szansę na powrót do sprawności ruchowej, co jest bardzo ważnym aspektem życia każdego człowieka.

Katarzyna Antos