osteoporoza

Osteoporoza (zanik kości) to jedna z najczęstszych chorób układu kostnego. Polega na zmniejszeniu masy kostnej co prowadzi do osłabienia kości i zwiększenia jej łamliwości.

Obecnie podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem jest densytometria. Pozwala ona na zmierzenie masy kostnej z dokładnością do 1%. Dzięki temu możliwe jest stworzenie komputerowego obrazu kości i wczesne wykrycie wszelkich zmian wywołanych osteoporozą.

Czasami, w określonych przypadkach, wykonuje się również biopsję kości. Jednak nie jest to standardowe badanie i wykonuje się je dość rzadko. Leczenie stosowane w osteoporozie polega na połączeniu dwóch rodzajów leków o różnym działaniu, które wzajemnie się uzupełniają. Pierwszy z nich hamuje rozrost komórek odpowiedzialnych za niszczenie kości, drugi natomiast pobudza naturalną odbudowę kości.

Niekiedy lekarze stosują również hormonalną terapię zastępczą, która wyrównuje poziom hormonów.

Aby leczenie przyniosło pozytywne skutki musi być prowadzone konsekwentnie, do końca życia osoby chorej. Warto również stosować odpowiednią dietę, bogatą w witaminę D i wapń, oraz wykonywać codziennie kilka ćwiczeń wzmacniających. Mężczyźni w okresie andropauzy są bardzo narażeni na wystąpienie osteoporozy. Aby ograniczyć to ryzyko warto odstawić papierosy i alkohol, zwiększyć aktywność fizyczną (codzienne spacery, jazda na rowerze, pływanie, odpowiednie ćwiczenia fizyczne) i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wapnia.

Anna Ś